Haber

Yörük Ana’nın yaşadığı mağduriyet politikleri harekete geçirdi

Hatay’ın Hassa kazasından Kayseri’nin Tomarza kazasına bağlı Çokca Yaylası’na göç etmek isteyen ve “Yörük Ana” olarak bilinen Döndü Deveci ve ailesine, bu yıl ortamdaki 3 muhtarın yaylada yörük istemediklerine yönelik dilekçe vermesi üzerine jandarma tarafından müsaade verilmemişti.

Tomarza kazasına bağlı Arslantaş köyü civarında soğuk ve karlı havada mahsur kalan aralarında 8 evladın bulunduğu 12 kişilik aile yaşadıkları durumu cep telefonuna kaydederek yetkililerden yardım istemişti.

POLITIKLER SEFERBER OLDU

Yörük Ana ve ailesinin yaşadığı mağduriyetinin Sözcü’de mekan almasının akabinde birçok siyasi isim aileye yardımcı olmak için seferber oldu.

Foto: Sözcü

AHMET DAVUTOĞLU TALİMAT VERDİ

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Döndü Deveci ve ailesinin yaşadığı hikayeyle ilgili telefonla malumat aldı.

Davutoğlu, Deveci ailesinin yayla çıkışlarına için verilmemesiyle ilgili olarak Kayseri Vilayet Lideri Zülküf Arslan’a da mevzuyla yakından ilgilenilmesi talimatı verdi.

“SORUN DERHAL ÇÖZÜLMELİDİR”

Içtimaî medya hesaplarından da mevzuya ait paylaşım yapan Ahmet Davutoğlu, şu tabirleri kullandı:

* Yörükler bu toprakların özüdür, mayasıdır. Onların ayak basmadığı yayla öksüzdür. Kayseri’de Yörükleri yaylaya çıkartmayan zihniyeti kınıyorum!

* Erimizi kurbanlarla uğurlayan Yörük Ana’nın yayla müsaadesi; yüreğindeki vatan sevgisi, elindeki nasırdır. Bu sorun, derhal çözülmelidir.

“VALİMİZ SORUNUN TAHLILI İÇİN TEŞEBBÜSLERE BAŞLADI”

CHP Kayseri Milletvekili Yavuz Arık ise yaşanan sorunun çözülmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını duyurdu.

Çevre medya hesabından açıklama yapan Arık, şu açıklamalarda bulundu:

* “Hataylı Yörükler Kayseri’de mahsur kaldı” halinde yansıyan hikayenin akabinde gerek Yörük Mustafa Deveci, gerekse de Işıklar, Aslantaş ve Cayanlı muhtarlarıyla görüşmemizin akabinde Sayın Valimiz Şehmus Günaydın ile yaptığımız görüşme sonucu minimum müştereklerde buluşarak yaşanan sorunun tahlili için teşebbüsler başladı.

* Sayın Valimiz Şehmus Günaydın’a, Kıymetli Işıklar, Aslantaş, Cayanlı Mahalle muhtarlarımıza ve kıymetli Yörüklerimize tahlil için gösterdikleri hassasiyet ve çabalar için teşekkür ediyorum.

Benzer Yazımız  1 Haziran’dan hangi dükkanlar açılacak? 1 Haziran olağanlaşma adımları…

YÖRÜK AİLESİNDEN SÖZCÜ’YE TEŞEKKÜR

Yörük ailesinin pederi Mustafa Deveci ise hikayesi duyuran Sözcü’ye teşekkür etti.

Haberin akabinde siyasalların devreye girdiğini aktaran Deveci, şöyle konuştu:

* Yaşadığımız mağduriyet Sözcü’de haber olduktan sonra Ahmet Davutoğlu ve CHP Kayseri Milletvekili Yavuz Arık bizi aradı.

* Yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için gerekeni yapacaklarını söylediler. Yaşadığımız mağduriyeti duyuran Sözcü Gazetesi’ne teşekkür ederim.

Foto: Sözcü

KAYSERİ VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kayseri Valiliği hususa ait açıklama yaptı. Çokça Yaylası’nın korunan ortamlar arasında olduğu belirtilen açıklamada şu tabirler yan aldı:

* Birtakım basın yayın organlarında ve çevre medya hesaplarında Yörüklerimizin Tomarza Kazası’nda bulunan Çokça Yaylasına alınmadığı halinde haberler mahal almıştır.

* Çokça Yaylası, Anadolu Diyagonali hattında bölge alan bir ortam olup endemik bitki sayısı hayli ziyade olması nedeni ile korunan sahalar içerisinde bölge almaktadır.

* Kelam konusu alan 2020 yılında Orman Teşkilatı tarafından, endemik bitkilerin korunması nedeniyle hayvan otlatılmasına kapatılmıştır.

* Yörüklerimize bu kesime otlatmak için hayvan alınmayacağı buraya gelmeden evvel bildiri edilmiş ve kendilerine alternatif sahalar gösterilmiştir.

* Laf konusu ortamlardan Tomarza kazası Kurubel Yaylasına yerleşmeyi kabul etmişler ve Tomarza kazamızda Arslantaş köyünde hayvancılık yapan vatandaşlarımızın da hayvancılık yaptığı nahiyeye Yörüklerimiz çadırlarını kurarak hayvan otlatmaya başlamışlardır.Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı