Egzotik Hayvanlar
Trend

Yılanlar Hakkında Bilgi – Ne Yerler? – Nerede Yaşarlar?

Yılanlar (Ophidia ya da Serpentes) alttakımı üyelerinin dış görünümü özgündür ve tümünde aynıdır; ama bazı kırsal bölgelerde ve ormanlarda, yani çok farklı çevrelerde yaşayan daha az tipik türleri incelersek, çeşitli öbekler arasında önemli farklar bulunduğunu gözlemleyebiliriz.

Yılanlar alttakımına giren öbekler arasındaki ilk farklılıklar, başın dikkatlice incelenmesiyle görülebilir. Türlerin çoğunda, baş yumurta biçiminde ve hafifçe yassıdır. Engerekgiller (Viperidae) gibi bazı ailelerde, başın biçimi üçgenimsidir. Bazı türlerde baş koni biçimli ve kısa, bazılarında ince ve çok sivridir; bazılarınınsa, yüzlerinde ve gözlerinin üstünde kabartılar vardır.

Ayrıca baştan gövdeye geçiş kesiminde de farklı özellikler görülebilir: İyice belirgin bir boyun bulunabilir; ya da gövde, başla aynı çapta olabilir. Gövde, yuvarlak ya da yumurta biçimli kesitli olabilir; bazı türlerde gövde, yumurta biçiminde, hatta dörtgene yakındır. Kuyruk, timsahınkiyle karşılaştırıldığında, kısadır: Bütün yılanlarda, kuyruk uzunluğu, toplam uzunluğun üçte birinden azdır.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Benzer Yazımız  Bukalemun Özellikleri
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı