Haber

Trafik kazasında yaralanan köpek tedavi edildi

Mersin’in Silifke kazasında geçirdiği trafik kazası sonucu ön ve art sağ ayağı kırılan çoban köpeğinin ayaklarına platin takılarak sıhhatine kavuşturuldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, Ziraî ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığına ilişkin Kaşlı Muvakkat Hayvan Bakımevinde her gün yeni bir hayvanın hayatı kurtarılırken, gerçekleştirilen kuvvetli ameliyatlarla da yürüme ihtimali zayıf hayvanların tekrar ayağa kalkması sağlanıyor.

Kaza sonrası getirilen sokak hayvanlarının zarar görmüş ayaklarına ampute tedavi alanına ‘external fixtation’ tedavi sistemini seçerek birbirinden şiddetli ve başarılı ameliyatlar gerçekleştiren Kaşlı Muvakkat Hayvan Bakımevi işçileri, yeni bir kurtarma hikayesine daha imza attı.

Silifke’de trafik kazası geçirdiği kestirim edilen, ön ve art sağ ayağı kırılan çoban köpeğinin yolu Kaşlı Süreksiz Bakımevine düştü. Yaralı köpeğe anında müdahale eden ekipler, yaklaşık 3 saat süren operasyonun akabinde köpeğin iki ayağına da platin taktı. Barınağa yolu düşen her can dosta isim vermeyi gelenek haline getiren ekipler, yeni misafire ‘Çoban Yıldızı’ ismini verdi.

20 gün sonra külliyen güzelleşecek

Ameliyatı başarılı geçen ve durumu çok düzgün olan köpek, 20 gün sonra külliyen güzelleşecek ve tekrar yürüyebilecek. Ekipler, sağlıklı bir halde adım atana kadar köpeğin bakımına devam edecek. Büsbütün güzelleştiğinde ise bir çoban tarafından sahiplenilmeyi bekleyecek.

“Sokak hayvanlarından yaban hayvanlarına kadar her canlıya yetişiyoruz”

Ameliyatı gerçekleştiren Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Büro Yöneticisi Veteriner Tabip Mehmet Cücük, bakımevine getirilen ayakları kırık hayvanlar için mecburî olmadıkça ampute tedavi tekniğini seçmediklerini söyledi. Tedavi için hiçbir masraftan ve emekten kaçınmadıklarını tabir eden Cücük, “Silifke ilçemizden 3 tane trafik kazalı vakamız geldi. Bir tanesi göğüs kısmında yaralı. Yarasından irin akıyordu. Bir adedinin çeşitli mekanları maatteessüf kesici bir aletle kesilmiş. Yarası kurtlanmıştı. Öbür üçüncüsü sağ ön ve sağ art ayağında küt kırıklar vardı. Çok uysal bir çoban köpeğimiz. Yaklaşık 3 saatlik operasyon ile kırık nahiyeyi sabitleyerek her iki ayağına da platin yerleştirdik. Ağır bakıma aldık. Gerekli bakımı yapıyoruz. 20 gün sonra o platinleri yanından alacağız ve sıhhatine büsbütün kavuşacak. Büsbütün sıhhatine kavuştuktan sonra ilişkin olduğu bölgeye, bir çobana sahiplendirmeyi düşünüyoruz” dedi. – MERSİN

Benzer Yazımız  Hayvanseverler köpek cesedi aradı

Kaynak: İHA

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı