Haber

Son dakika… Yeni sıradanda kurban bölümü nasıl olacak? İşte detaylar…

1 Haziran itibarıyla başlatılan yeni olağanlaşmanın detayları malûm olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Şurası, ‘Salgın Idaresi ve Çalışma Rehberi’ isimli bir rapor yayınlayarak kurban kesim yerlerinde alınması gereken önlemleri paylaştı.

TOKALAŞMA YOK

Rapora nazaran, hayvan satış yerlerinde toplumsal uzaklığa dikkat edilecek, maskesiz giriş yapılamayacak ve satışta pazarlık için kullanılan uzun uzun tokalaşmalar yapılamayacak. İşte detaylar…

HAYVAN SATIŞ MEYDANLARINDA ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

* Hayvan satış meydanının etrafı sonlandırılmalı, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve kişilerin giriş-çıkışına elverişli denetimli kapılar oluşturulmalıdır. Hayvan satış konumları içinde tutarlı yönlendirmeler yapılmalıdır.

* Hayvan satış yerinde 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak halde denetimli insan girişi sağlanmalıdır.

* Hayvan satış meydanının giriş kapılarına ve tutarlı konumlarına, Covid-19’dan korunma tedbirleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılmalıdır.

* Hayvan satış meydanlarına ateş, öksürük, burun akıntısı ve teneffüs sorunu olanlar alınmamalıdır.

* Hayvan satış yanlarına girenlerin ateşi ölçülmelidir. Vücut sıcaklığı 38 noktanın üstünde olanlar alınmamalıdır.

* Müşterilerin, hayvan satış ortamlarında uzun mühlet kalmamaları için ikazlar yapılmalıdır.

* Gizli ortamı yahut tesisi olan hayvan pazarlarında müşterilerin tesis sahalarına maskeli olarak girmeleri ve tesis içerisinde maskeli olmaları sağlanmalıdır.

* Girişte el dezenfektanı bulundurulmalı ve tesise giren her misafirin Sağlık Bakanlığı’nın el antiseptiğini kullanması sağlanmalıdır.

* Bütün tasarruf sahalarda (bekleme, dinlenme vb.) en az 1 metre araya uyacak halde düzenleme yapılmalı, muhtaçlık olan bölgelerde tabana ve oturma yerlerine işaretlemeler yapılmalıdır.

* Tesis içinde yahut dışında sıra beklenmesi gereken her alanda içtimaî uzaklık işaretlemeleri yapılır.

* Bu tesislerdeki yeme-içme ortamları Covid-19 kapsamında restoran, lokanta, kafelerde alınması gereken tedbirlere uyulmalıdır.

* Hayvan satış meydanında insan kalabalığı ve muayyen noktalarda yoğunluğu önlemek için tutarlı hayvan satış üniteleri oluşturulmalıdır. Bu üniteler arası aralık en az 2 metre olmalıdır.

* Her hayvan satış ünitesinin makul mekanında el antiseptiği yahut en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır.

* Hayvan satış ortamı içerisinde ulaşılabilir mahallerde el yıkamak için lavabolar oluşturulmalıdır.

* Kâfi sayıda lavabo ve tuvalet olmalıdır.

* Hayvan satış ortamı içerisinde seyyar satıcı dolaşmamalıdır.

* Hayvan satış sahası yakınında hizmet veren büfe, bakkal ve kahvehaneler Covid-19 kapsamında alınması gereken tedbirlere uymalıdır.

MÜŞTERİLERİN UYMASI GEREKEN TEDBIRLER

* Müşteriler, hayvan satış ortamlarına girerken haberlendirme tabelalarını okumalıdır. » Girişte el antiseptiği kullanmalıdır.

* Ateşi, öksürüğü, burun akıntısı ve teneffüs meşakkati olan, Covid-19 tanısı alan yahut temaslısı müşteriler hayvan satış ortamlarına girmemelidir.

* Hayvan satış meydanlarında maske takılmalıdır.

» Müşteri ve satıcılar, hayvan satış yerlerinde içtimaî uzaklığa uymalıdırlar.

* Müşteri ve satıcılar arasında el teması (tokalaşma) olmamalıdır.

SATICILARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

* Satıcılar, hayvan satış sahalarına haberlendirme tabelalarını okumalıdır. Girişte el antiseptiği kullanmalıdır.

* Ateşi, öksürüğü, burun akıntısı ve teneffüs badiresi olan, Covid-19 tanısı alan yahut temaslısı satıcılar, hayvan satış sahalarına girmemelidir.

* Satış ünitelerinin önüne Covid-19 için bilgilendirici afiş asılmalı ve el antiseptiği yahut en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır.

* Müşteri ile el teması (tokalaşma) yapılmamalıdır.

* Hayvan satış yerlerinde maske takılmalıdır. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe yeni bir maske ile değiştirilmelidir. Yeni maske takmadan evvel ve sonra el antiseptiği kullanılmalıdır.

Benzer Yazımız  FETÖ’nün yapmak istediği likidasyon son üç YAŞ’ta yapıldı

* Satıcı sık sık elini yıkamalı yahut el antiseptiği (özellikle her para ödemesinden sonra) kullanmalıdır.

* Satıcıların geceledikleri konumda yataklar arası aralık en az 1 metre olarak konulmalıdır. Satış ünitesinde bulunan satıcılar, vesair satış ünitesinde olanlarla temas etmemelidirler.

SATIŞA SUNULAN HAYVANLAR İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

Hayvanlardan bulaşan zoonotik illetlerden korunmak hedefiyle Tarım ve Orman Bakanlığı Azık ve Denetim Genel Müdüriyeti tarafından yayınlanan ‘2020/1 sayılı Hayvan Marazları ile Savaş ve Hayvan Hareketleri Denetimi Genelgesi’ ve Cumhurbaşkanlığı (Diyanet İşleri Başkanlığı) tarafından yayınlanan ‘Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’ kararlarına iyi hareket edilmelidir.

KESİMHANELERDE ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

Kurban Bayramı mühletince, münhasıran bayramın 1. ve 2. günü ziyade sayıda kurban kısmı talebi olmaktadır. Yerleşim ünitelerinde bulunan kesimhaneler bu talebi karşılamakta ehliyetsiz kalabilir, bu zayıflık yahut çokça kesim talebi, denetimsiz ve hijyenik olmayan kesitlerin yapılmasına, ayrıyeten denetimsiz kesim yapılan bölgelerin önünde kurallara uymayan, denetim edilemeyen, toplumsal uzaklığa uymayan bir kalabalık oluşumuna yol açacaktır. Bu gayeyle Kurban Bayramlarında Bölge ve Kaza Kurban Hizmetleri Komitelerinin belirlediği meydanlarda hayvan kesim noktaları oluşturulmaktadır.

HASTALIK BULAŞMA RSİKİNİ AZALTMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

* Kesim yapılacak mahaller evvelce planlanmalı, belirlenmeli, standartları denetim edilmeli ve yetkilendirilmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhanelerin önüne Covid-19 ile ilgili haberlendirme afişleri asılmalıdır.

* Bölge, kaza ve vesair yerleşim ünitelerinde, kesim standartlarına müsait mevcut hayvan kesim yerleri/kesimhanelerin (hayvan satış konumu hayvan kesim yerleri/kesimhaneler, belediye mezbahaları, hususî hayvan kesim yerleri/kesimhaneler) bayram vadesince açık olması ve hizmet vermesi sağlanmalıdır.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhane bulunmayan kaza yahut yerleşim ünitelerinde yetkililer standartlara mütenasip mobil hayvan kesim yerleri/ kesimhaneler oluşturmalı, kesim yapılan alanların ve muhitinin aklığı için tedbirler alınmalıdır.

* Hayvancılık işletmelerinin (10 hayvandan çokça kesim yapanlar) oluşturdukları kesim tarafları ilgili kurumlar tarafından yetkilendirilmeli ve denetlenmelidir.

* Denetimsiz ve yetkilendirilmemiş kişi yahut tertiplerin kesim yapmaları önlenmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhanelerde hizmet yapacaklara; kasaplara, aklık hizmetlilerine ve başkanlara evvelce COVID-19 konusunda eğitim verilmelidir.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhaneler önünde kalabalık oluşumunu önlemek için bölümler randevu ile yapılmalıdır.

* Hayvan kesim yerleri/kesimhaneler önünde bekleyenlerin toplumsal uzaklığa uymaları ve maske takmaları sağlanmalıdır.

LAVABO VE TUVALETLERDE ALINMASI GEREKEN TEDBIRLER

* Tuvaletlere el yıkama ve maske tasarrufu ile ilgili afişler asılmalıdır.

* Tuvaletlere tek tasarrufluk kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı konulmalıdır. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmamalıdır.

* Tuvaletlerde likit sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır. Antiseptik içeren sabuna gerek yoktur.

* Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olmalıdır. » Tuvaletlerin pencereleri açık tutulmalıdır.

* Lavabo ve tuvaletlerin ariliği sık sık yapılmalıdır. Tuvaletlerin dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

* Paklık yapan işçinin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Paklık sonrasında işçi maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı