Acı Su CanlılarıBalıklar
Trend

Mono Balıkları Özellikleri ve Bakım Önerileri

Mono Monodactylus Argenteus, herhangi bir acı su akvaryumunda rastlayabileceğiniz gümüş renkli güzel bir balıktır. Akvaristlerinden favorilerinden biridir. Cezbedici yuvarlak elmas şekli ile derin ve yanal olarak basık gövdesi dikkat çekmektedir.

Mono Balıkları Genel Özellikleri
Genel olarak Mono Balığı, sırt, anal ve kuyruk yüzgeçlerinde açık sarının hakim olduğu gümüş rengindedir. İki dikey siyah şerit vücudunun ön kısmını süsler. Bu çizgilerden biri gözünün içinden geçer ve diğeri solungaç boyunca ilerler. Henüz küçük olan Mono balığında, çekiciliğini artıran parlak sarı bir sırt yüzgeci de bulunur.
Ay balığı olarak da adlandırılan Mono, Okçu Balığı gibi bir acı su balığıdır. Türün tamamı da büyük, çekici desenli ve oldukça dayanıklıdır. Hemen hemen her acı su akvaryumunda bu türlerden en az biri bulunur. Bu balıklar akvaryumda yaklaşık 15 cm’e kadar büyüyecektir. Ancak bireyler kendi başlarına tutulamayacak kadar gergin oldukları için en azından birkaç tanesi birlikte tutulmalıdır. Barışçıl bir balık sürüsü ve Mono balıklarının birlikteliği çok güzel bir manzara sunabilir. Örneğin Mono ve Argus balıkları birbirleriyle iyi anlaşan türlerdir. Dolayısıyla bu iki türden oluşan karma bir akvaryum büyük bir başarıyla yönetilebilir.

Mono Balığı Habitatı ve Mizacı
Doğru bakıldıkları takdirde, Mono balıkları akvaryumunuza uzun yıllar keyif verecektir. Monolar, yaşlandıkça su koşullarının değişmesine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden daha deneyimli akvaristlere önerilmektedir. Henüz yavru olan Monolar tatlı su ortamında da bir süre hayatta kalabilirler. Ancak yetişkinleri tam bir acı su balığıdır. İhtiyaç duydukları ortamı sunabildiğinizde beslenmeleri de epey kolaydır.

Mono Balıklarını izlemek dinlendirici ve keyif vericidir. Ancak aynı zamanda çekingen oldukları için kolayca korkarlar. Kolay doyan balıklardır. Canlı ve dondurulmuş gıdalardan pullara kadar çeşitli yiyeceklerle besleyebilirsiniz. Arada bir iyi temizlenmiş marul ve ıspanak verebilirsiniz.

Benzer Yazımız  Cennet Balıklarında Yaygın Olarak Görülen Hastalıklar

Monolarda Akvaryum Bakımı
Mono balıkları açgözlü ve hızlı büyüyen balıklardır; dolayısıyla çok fazla atık üretirler. Kaliteli su koşullarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle güçlü bir filtre gereklidir. Akvaryumu haftalık olarak temizlemeli ve en az % 30 oranında su değişimi yapmalısınız.

Akvaryumun her yerinde yüzmeyi severler. En az 5 Mono balığını birlikte beslemeniz önerilir. Akvaryumunuz bunun için elverişliyse daha kalabalık bir grupta kendilerini elbette daha mutlu hissedeceklerdir. En az 200 – 250 litre hacminde bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. 5 litre suya 2 – 3 çay kaşığı kaliteli deniz suyu ekleyerek suyu acı hale getirebilirsiniz.

Akvaryumun dibinde ince çakıl veya kum kullanabilirsiniz. Yüksek verimli bir zemin filtresi, tanktaki oksijen seviyesini yüksekte tutmak açısından etkilidir. Mono balıkları bol miktarda yüzebilecekleri alana ihtiyaç duyar. Ancak deniz kenarından toplayabileceğiniz dallar, bitki kökleri gibi dekorlar balığın kendini eğlendirmesi için uygun olacaktır. Ayrıca akvaryum suyunun sıcaklığı 23,9 – 27,8 ° C arasında tutulmalı, pH aralığı 7.2-8.5 ve suyun sertliği 8 – 14 dGH olmalıdır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı