Egzotik Hayvanlar
Trend

koala özellikleri

koala özellikleri

Avustralya’da günlerdir yüzlerce farklı noktada yangınlar sürüyor ve bu yangınlarda yüz milyonlarca hayvan ile 20’den fazla insan hayatını kaybetti. Avustralya yangınlarından en fazla etkilenen hayvanlardan biri de koala. Avustalya’nın sembolü koalaların popülasyonu çevresel etkenler, insan faaliyetleri yüzünden zaten hızla azalıyorken çıkan yangınlar bu sevimli ve güzel hayvanların neslini tükenme aşamasına getirdi, hatta Avustralya yangınları sebebiyle koalaların neslinin tükendiği dahi söyleniyor ki bunun doğru olma olasılığı da ne yazık ki çok yüksek.

Gelecek nesillerin belki de sadece eski fotoğraflardan tanıyabileceği koalalar hakkında ilginç bilgiler bu hayvanların diğer tüm hayvanlar gibi ne kadar özel olduğunu ve dünyamızdan yok olmalarının ne kadar büyük bir kayıp olacağını çok net gösteriyor bizlere. Koalalar hakkında ilginç bilgiler yazımıza başlarken bu muhteşem hayvanların neslinin tükenmemesini tüm kalbimizle diliyoruz.

Koala keseli bir hayvan

Koala ayısı ismiyle de anılan bu sevimli hayvanların aslında ayılarla uzaktan yakından ilgisi yok, koala keseli bir hayvan ve yine Avustralya’nın en tanınan hayvanları olan kangru ve wombat ile çok daha fazla ortak özellikleri var. Yani düğme burnu ve yuvarlak kulakları sebebiyle ayıyı andırsa da koala ayı değil 🙂 .

Koala yavruları doğduklarında gelişimlerini tamamlamamış haldelerdir ve sadece yarım gram ağırlığındadırlar

Koala yavruları doğduklarında yarım gram ağırlıktadır

Koala yavruları henüz embriyonik gelişim aşamasındayken dünyaya gelirler ve doğduklarında yalnızca yarım gram ağırlıktadırlar. Bebek koalalar sonraki altı ay boyunca annelerinin kesesinde gelişmeye devam ederler, kesedeki 1. ayın sonunda bebek koalanın boyu hala ancak 1 santim kadardır. 6 ay dolduğunda bebek koalalar hala uyumak ve beslenmek için annelerinin kesesini kullanırlar, diğer zamanlarınıysa annelerinin sırtında geçirirler. Bir 6 ayı da annelerinin sırtında geçirdikten sonra artık annelerinden bağımsız hareket edecek hale gelirler, bu arada boyları da 63-76 santimetre arasına ulaşır.

Koala ismi “su içmeyen” anlamına gelir

Koala Avustralya yerlilerinin dilinde su içmeyen anlamına geliyor, çünkü koala su içmeyen hayvanlar arasında yer alıyor. Gün boyunca bol miktarda okaliptüs yaprağı yiyen koalalar su ihtiyaçlarını yapraklardan karşılıyorlar. Tabi bu her koşul için geçerli olmayabiliyor, bazen koalalara yapraklardan aldıkları sıvı yetmediği için su da içebiliyorlar.

Benzer Yazımız  Adi Kobra (Hint Kobrası ya da Gözlüklü Yılan) Hakkında Bilgiler

Koalaların insanlara çok benzeyen parmak izleri var

Koalalar hakkında ilginç bilgiler arasında belki de en ilginci bu hayvanların insanlarınkine inanılmaz benzeyen parmak izleri olması. Bunun sebebininse koalaların elleriyle kavrama şekillerinin de bizlerle benzer olması.

Koalalar günde 1 kiloya kadar okaliptüs yaprağı yiyebiliyor

Okaliptüs çoğu hayvan için zehirlidir ancak bu bitkinin yaprakları koalaların ana besini. Bir koala günde 1 kiloya kadar okaliptüs yaprağı yiyebilir ve çekum adı verilen özel lif sindirim organı, yapraklardaki kimyasalların detoksifikasyonuna yardımcı olur. Bununla birlikte, 700’den fazla okaliptüs türünün 50’sinden daha azını yerler, yani aslında seçici yiyiciler olarak tanımlanabilirler. Ayrıca genellikle daha fazla sıvı ve besin içeren en uzun ağaçların üstündeki yaprakları seçerler.

Bir koala günde 18 saat uyuyabilir

Koalalar günde 1 kilo okaliptüs yaprağı yeseler de bu yaprakların besin değeri son derece düşüktür bu sebeple koalalar enerjilerini korumak için çoğu hayvandan daha fazla uyumaya ihtiyaç duyarlar. Bir koala günde 18 saate kadar uyuyabilir.

İstediklerinde çok hızlı olabilirler!

Evet, koalalar çok uyur ve fotoğraflarda genellikle ağaç üzerinde tembellik yaparken görürüz onları ancak bu sevimli hayvanlar istediklerinde ya da daha doğru bir ifadeyle gerektiğinde şaşırtıcı derecede hızlı olabilirler. Bir koala saatte 30 kilometre hızla koşabilir.

Koalaların poposu hayatta kalmalarında çok önemli rol oynar

Bu sevimli hayvanların popoları hayatta kalmalarında gerçekten önemli bir rol oynar, popolarındaki kürk çok yoğundur ve adeta bir yastık görevi görür. Popolarının bu özelliği sayesinde okaliptüs ağaçlarının dallarında konforlu şekilde yaşamayı başarırlar.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı