KediKedi Hastalıkları ve Tedavisi
Trend

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Hakkında

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Hakkında

Kısırlaştırma da aynen aşılama gibi koruyucu bir tıbbi işlemdir. Ayrıca kedinizin davranışlarında da gelişme yaratır. Kedinizden yavrular almak gibi bir niyetiniz olmadığı sürece çoğu uzman kedilerin erken yaşta kısırlaştırılması gerektiğini savunur. Aynı zamanda Kedi Aşıları adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kedinizi kısırlaştırmanız onun sağlığı için iyidir ve istenmeyen yavruların meydana gelmesini yok eder. Sağlığa ve davranışlara açıkça görülen yararları da vardır. Kısırlaştırılmış dişi kediler pyometra (rahim iltihaplanması) gibi hastalıklara ve bazı kanser türlerine karşı korunurlar. Kısırlaştırılmış kediler, kısırlaştırılmayanlara nazaran daha uzun yaşamaya eğilimlidir.

Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında daha az kavga ederler böylece daha az yaralanır ve yaralanma neticesinde daha az enfeksiyona yakalanırlar. Kısırlaştırma ayrıca kedinizin, başka kedilerin ısırmalarıyla bulaşan kedi bağışıklık yetmezliği virüsü (FIV) veya kedi lösemisi (FeLV) virüsüne yakalanma riskini de düşürür.

Kedilerinin kısırlaştırılması kedi sahiplerinin de işine yarar. Kısırlaştırılmamış bir kedi kızıştığı zaman hoş olmayan bazı davranışlar içine girecektir: kısırlaştırılmamış bir dişi sürekli erkek kedileri çağırır ve kavga eden, işeyen ve azgın sesler çıkaran bir sürü erkek kediyi bulunduğu yere çeker. Kısırlaştırılmamış bir erkek kedi diğer kedilere karşı saldırgan olabilir ve evin içine işemesi olasılığı fazladır. Kısırlaştırılmış kediler daha az alan hâkimiyeti iddasındadırlar ve daha tatlı ve sevgi doludurlar.

Kedi Kısırlaştırma Notu: Kısırlaştırılmış erkek kediler, dolaşma isteklerinde azalma olduğundan dolayı kilo alabilirler. Kedinizin mamasını azaltmanız ve formunu kaybetmemesi için dikkat etmeniz gerekebilir.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Kedi sahiplerine, kedilerini altı aylıkken kısırlaştırmaları önerilir. Ancak bazı kediler dört aylıkken kısırlaştırılmaları önerilir. Ancak bazı kediler dört aylıkken olgunluğa erişirler. Uzmanların çoğu bu yüzden kedilerin artık dört aylıkken kısırlaştırılmalarını önermekte ve kedi barınakları da sahipsiz yavruları görünürde hiçbir hastalık belirtisi olmadığı hâlde yedi haftalıkken kısırlaştırmaktadırlar. Kısırlaştırma sadece lisanslı bir veteriner tarafından yapılmalıdır.

Benzer Yazımız  Çok Tercih Edilen Kedi Mamaları ve İçerikleri

Kediler de Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Oluyor?

Erkeklerde işlem, testis torbasına atılan küçük kesiklerle yapılır ve testislerin çıkarılmasıyla sperm kanallarının bağlanmasını içerir. Dikişe gerek duyulmaz erkek kedilerde. Genel anestezi uygulandığından kedi, işlemden önceki gece bir şey yememelidir. Kedinizi aynı gün evinize getirebilirsiniz.

Dişileri kısırlaştırma (enfeksiyonu engellemek için tüyleri tıraşlanmış olan) karında veya yan tarafta bir kesik açarak yumurtalıkları ve rahmi çıkararak yapılır. İşlem genel anestezi altında gerçekleştirilir bu yüzden bir gece öncesinden itibaren yemek verilmemelidir. Kedi genellikle aynı gün eve gönderilir ve dikişler bir hafta sonra alınır.

Kediler kısırlaştırma işlemi sonrasında biraz uyuşuk olabilirler, iyileşme sürecinde sıcak, rahat bir yere yerleştirin ve su, yiyecek ve kum tepsisine erişimlerini sağlayın. Erkekler genelde birkaç saat içinde iyileşirken dişilerin toparlanması bir-iki gün sürebilir. Kediniz olağandışı şekilde sessizse veya dikişleriyle oynamaya başladıysa ya da başka olağandışı belirtiler gösteriyorsa veteriner hekiminizi mutlaka aramanızı tavsiye ederiz. Dikişleri alınana dek dişi kedinizi sokağa çıkarmayın.

Kedi Kısırlaştırma Notu2: İstenmeyen hamilelik riskini önlemek için kediler ergenliğe ulaşır ulaşmaz kısırlaştırılmalıdırlar. Uzmanlar bunun ilk dört ayda olmasını önermektedir.

Kısırlaştırılmamış Bir Erkek Kedi

Erkek kedilerin dölleyebildikleri kadar dişiyi döllemek için doğal bir dürtüleri vardır ve bu amaçla riskler alır ve kendilerini tehlikeye atarlar. Rakiplerle kavga eder, alanlarını evin içinde ve dışında işeyerek işaretlerler. Cinsel dürtüsü nedeniyle geniş mesafelerde dolaşırlar ve bu yüzden de kaybolmaları, yırtıcıların saldırısına uğramaları veya bir arabanın altında kalmaları olasılığı artar.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı