Haber

İzmir’de köylülere 10 bin küçükbaş, 5 bin büyükbaş hayvan verildi

Tarım ve hayvancılık üretimindeki problemleri gidermek ve çiftçilere soluk vermek için yıllardır model alınan icraatlara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir defa daha Bergamalı köylülere el uzattı.

Kozak Yaylası’ndaki Çamavlu Köyü merasında hayvan salınımı merasimi yapıldı. Merasime İzmir Büyükşehir Belediye Yöneticisi Tunç Soyer ile CHP Genel Lider Yardımcısı Orhan Sarıbal da katıldı. Çiftçi ve ziraat mühendisi olan Sarıbal ile tarıma canlı ilgi gösteren Soyer, sembolik olarak hayvan güttü.

Foto: Sözcü / İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından köylülere10 bin küçükbaş, 5 bin büyükbaş hayvan verildi.

10 bini küçükbaş olmak üzere yekun 15 bin hayvan, 23 bin dekarlık Çamavlu Merası’nın verimli otlaklarına salındı. Büyükbaş hayvanların üç ay, küçükbaş hayvanların ise altı ay boyunca bu yaylada kalacağı kaydedildi.

“TÜMAD MADRA’YI TERK ET”

Açılış sonrası Oba Yaylası’ndan Kemicek Yaylası’na kadar yaklaşık iki kilometre boyunca yürüyüş yapıldı. Bergama Etraf Platformu Lideri Erol Ket, yöre tabiatını tehdit eden madenler hakkında malumat verdi.

Meraya 800 metre aradaki Madra Dağı’nda 6 bin 600 hektarlık saha üzerine şurası olan Avrupa’nın en büyük altın madeni TÜMAD protesto edildi. Çevreciler “TÜMAD Madra’yı terk et” dövizleri açıldı.

“MERA VARSA HAYAT VAR”

İzmir Büyükşehir Belediye Yöneticisi Tunç Soyer, meraları canla başla muhafazaya ve hayvancılığı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Corona Virüsü Salgını’nın yarattığı tahribata dikkat çeken Soyer, “Bu salgın hepimize gösterdi ki, üretime devam etmek zorundayız. Hayvancılığı sürdürmek zorundayız. Buna mecburuz. Bunları yapmadığımız sürece dışarı mahkumiyetimiz, mecburiyetimiz devam edecek. Salgının tesirleri çok daha ağır olarak hepimizin hayatına yansıyacak. O nedenle bugün burada yaptığımız yayla açılışının tüm köylülerimize ve tüm kentlilerimize iyi uğurlu olmasını diliyorum. Mera varsa hayat vardır” dedi.

Foto: Sözcü / Merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile CHP Genel Yönetici Yardımcısı Orhan Sarıbal da katıldı.

Benzer Yazımız  Sokağa çıkma yasağından muaf olan şahıslar açıklandı!

“SÜRDÜRÜLEBİLİR HAYVANCILIK İÇİN MERA ŞART”

CHP’nin tarım siyasetlerinden sorumlu genel lider yardımcısı Orhan Sarıbal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şahsi bir mandıra kurarak yörenin süt üretimini değerlendireceğini belirtti.

Sarıbal, şunları söyledi:

* Şunu çok güzel biliyoruz, çiftçiler bilir, bu işin teknik eksperleri da bilir: Şayet bir devlette mera yoksa hayvancılık yoktur. Hayvancılık yoksa elbette et ve süt yoktur.

* Et ve süt yoksa gençliğin, insanlığın en değerli beslenme kaynağı olan protein de yok demektir. Binaenaleyh memleket hayvancılığının geliştirilmesi, devlet beşerinin sağlıklı ve yerinde beslenebilmesi ve en kıymetlisi de sürdürülebilir bir hayvancılığın yapılabilmesi için mera kaidedir. Bu açıdan, bu meranın hizmete girmesi Türk hayvancılığı açısından çok kıymetlidir.

“MADEN OCAĞI DEVAM EDERSE TABIAT ZEHİRLENECEK”

Ortamdaki madenin faaliyetlerine de değinen Sarıbal şöyle konuştu;

* Burada gördüğümüz sair bir şey var. Bir taraftan köylülerin inanılmaz gayretiyle bir mera yeri dururken, öbür taraftan acilen yanı başında Türkiye’nin en büyük altın madeni var.

* Ölüler altın takmaz ve beşerler altın yemiyor. Bu Corona Virüs Salgını sürecinde insan hayatının sürdürülebilmesi için hayat hakkı kadar, beslenme ve azık hakkını da biz biliyoruz.

“BERGAMA BELEDİYESİ YÖRE KIŞISINE İHANET ETMİŞTİR”

AKP idaresine geçen Bergama Belediyesi’nin muhit davalarından çekilmesine de değinen Sarıbal, bu durumun Bergama’ya, tabiata, meraya, insan hayatına ihanet etmek manasına geldiğini söyledi.

Sarıbal kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu güzelim tabiatta madenden yana vaziyet alıyorsanız, bundan daha büyük ihanet yapamazsınız. Vicdan ve hukuk açısından baktığımda nasıl hâlâ burada belediye yetkilileri olarak gezebiliyorlar aklım ermiyor. Yazık etmeyin bu topraklara, bu meraya, bu tabiata. Evlatlarımızın geleceğine, hayallerine yazık etmeyin. Bilin ki bu tabiat elbet bir gün bunun hesabını sorar.”

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı