Haber

İBB’den Kurban Bayramı uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ilmî Müşavere Konseyi yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurban Bayramı hazırlıklarının, pandemi önlemleri kapsamında ele alınması gerektiğini tabir eden heyet, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl hazırlıkların çok daha ciddiyetle kıymetlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

KURBANLIKLAR SATIŞ SAHALARINDA 3 HAFTA KALIYOR

Suradan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı müddetince kesilen hayvanların büyük bir kısmının epeyce uzun uzaklıklar kat ederek taraf değiştirdiği belirtilerek, “Genellikle iyi olmayan araçlarla yapılan bu seyahatlerde, araç başına en az 3 kişi seyahat etmektedir. Hayvanlar, yasal olarak kurban satış meydanlarına, Kurban Bayramından en erken 15 gün evvel alınabilmektedir. Fakat çoğunlukla bu kurala uyulmamakta; Kurban öncesi, müddeti ve sonrasını da kattığımızda hayvanlar, satış sahalarında en az üç hafta tutulmakta” denildi.

200’DEN ZIYADE SATIŞ MEKANI RİSK ALTINDA

İstanbul’da 200’den çokça kurban satış ve kesim ortamı olacağı kaydedilerek bu sahaları ziyaret eden vatandaşların yaratacağı insan trafiğinin Covid-19’un bulaştırılması açısından değerli bir risk yaratacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, “Geleneksel kurban alışkanlıkları olan vatandaşlarımız, kurbanı satın alırken, kesim süreci yapılırken, gereksinim sahiplerine dağıtımı gerçekleştirirken sıklıkla bir arada bulunacak” denildi.

1 MİLYON KIMSEYI AŞACAK HAREKETLİLİK

Resmi kayıtlara nazaran, 2019 yılı Kurban Bayramı’nda İstanbul’da 144 bin 311 büyük ve küçükbaş hayvan kesildiği, kayıt dışı kesitler de eklendiğinde bu sayının çok daha arttığı belirtildi.

Konseyden yapılan açıklamada şu ikazlar yan aldı:

* Büyükbaş kurbanda, genel olarak birden ziyade aile ortak alım yaptığı ve aile bireyleri birlikte kurban seçmeye gittikleri için rakam daha da artacaktır. Kesim ortamlarında da birebir dertler yaşanacaktır.

* Üç gün üzere kısa bir müddet içinde ve de genellikle birinci gün gerçekleştirilen bölümler insan yoğunluğunu başkaca artıracaktır.

* Resmi olmayan ortamlarda ve külliyen teftişsiz kesim yapılan yanları de kattığımızda, kurban nedeniyle oluşan insan trafiğinin 1 milyon kimseyi aşacağı varsayım edilmektedir. Bu kişilerin haneye döndüğünde aile bireylerine teması ile kaçınılmaz olan kurban merasimleri düşünüldüğünde sayı ve riskler katlanmakta.

Benzer Yazımız  Mersin'de iki bacağı kırık halde bulunan köpeğe tedavi

HASTALIK TAŞINACAK

* Vesair kentlerden gelen çok sayıdaki üreticinin, bayram sonrası dönüşleri de bu kentlere marazın taşınmasına aracılık edebilir.

* Kurban bayramı takvimi düşünüldüğünde, bu yıl kurbanlık hayvanların İstanbul’a giriş tarihinin yaklaşık 17 Temmuz olması beklenmektedir. Kurbanlık yerlerin prodüksiyon çalışmaları ise bundan çok evvel başlamaktadır.

VEKALETEN, YETİŞTİRİLDİĞİ NAHIYELERDE KESİLSİN

* Bu yıl mümkün olduğunca kurbanlıkların farklı kentler mahalline, kendi yetiştirildiği yerlerde kısma sevk edilmesi için girişimler geliştirilmelidir.

* Anadolu’nun çeşitli kentlerinden gelerek İstanbul’a yerleşmiş olan İstanbullu hemşehrilerimiz, kurban ibadetini, memleketinde bir akrabasına yahut güvendiği bir hayır kurumuna vekalet vererek gerçekleştirmelidir.

* Bilhassa bölümlük hayvanların bulunduğu vilayetlerdeki evlat esirgeme yurtlarına, göçmen kamplarına, fakir semtlerde yaşayan gereksinim sahiplerine bağışlanarak İstanbul’a nakliyat trafiği azaltılabilir.

* İstanbul’da yapılacak bölümlerde ise kurban sahibinin kesim yanına gelmemesi; kurbanın, vekalet verdiği kurum tarafından kesilerek kendisine ulaştırılması önerilmektedir.

* Kesilen kurbanlar, maddelerin ve altyapının elverdiği ölçüde, mahallî idareler tarafından işlenerek gereksinim sahiplerine ulaştırılabilir.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı