Haber

Hem tarıma hem de yöre halkına “hayat” verdi

GAP kapsamında yapılan, yerkürenin sayılı, Türkiye’nin de en uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli sayesinde, Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’ndaki topraklara 6 yıldır su veriliyor. Fırat’ın suyunun Suruç’taki çatlak topraklarla buluşmasının akabinde kesimdeki tarlalarda rekolte rahmeti yaşanmaya başlandı.

Yürütülen yatırımlarla 562 bin 950 dekar arazinin sulandığı kesimde pamuk, mısır, buğday ve zerzevat en ziyade yetiştirilen eserler arasında taraf alıyor.
Bereketli Suruç Ovası topraklarında, 2014 yılından evvel ekim sahası daralan pamuk, devlet desteği ve sulanabilir ortamların artmasıyla tekrar çiftçinin beğenilen eseri haline geldi.

“SUYLA NAHIYENIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ”

İlçe Tarım ve Orman Yöneticisi Mehmet Murat Yahlizade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ovaya suyun gelmesiyle ortamın çehresinin değiştiğini ve ekili meydanların arttığını söyledi. Kuru tarımdan sulu tarıma geçilmesiyle ovanın kahverenginden yeşile dönüştüğünü aktaran Yahlizade, şöyle konuştu:

“Sulu tarımdan evvel çiftçi arpa ve mercimek tarımı üzerine ağırlaştı. 2014 yılından itibaren nahiyeye asrî sulama metotları kurularak su akışı sağlandı. O denli enteresan bir durumla karşılaştık ki tamamıyla bozkır, kurak olan bir alan bir anda yeşile bürünmeye başlandı. İlçemizdeki pamuk tarımı 2014 yılına kadar 15 bin dönümde yapılırken, 2019’da 235 bin dönümde yapılmaya başlandı. Kalan kısım ise mısır ve buğdaya yöneldi. Mısırda ise 2. eser tarımı gelişti. 2020 yılı için pamuk ekim periyodumuz başladı, şimdi bütün çiftçilerimiz kayıt yaptırmadı fakat bu yıl da pamuk ekiminin yüksek olmasını bekliyoruz.”

Yahlizade, ortamın sulu tarıma geçmesiyle üreticilerin yıl içerisinde birden ziyade eser almaya başladığını belirterek, böylelikle iktisada de eklerinin arttığını söyledi.

“İSTİHDAM ARTTI”

Murat Yahlizade, yerin pamuk ekimine münasebetli ve veriminin yüksek olması nedeniyle çiftçilerin bu esere yöneldiğini aktararak, ovanın sulanabilir olmasıyla istihdamın da arttığın belirtti. Nahiyeden dış göçün engellendiğini ve kişilerin tarıma yöneldiğini aktaran Yahlizade, “Gelir seviyesi yükseldiği için köylerde biraz daha heyecan başladı. Vatandaşın sosyoekonomik yapısı, geliri değişti, hayat formu farklılaştı. Kesimimize yapılan hizmetlerden ötürü ortam çiftçisi ismine devletimize minnettarız, yetkililere şükranlarımızı arz ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Benzer Yazımız  Son dakika… Sokağa çıkma yasağı sona erdi! Yeni periyot başladı

Çiftçilerden Behçet Caymaz da su gelemeden evvel yöre halkının mevsimlik emekçi olarak öteki vilayetlere göç etmek zorunda kaldıklarını söz ederek, sudan sonra kazada adeta hayatın tekrar başladığını kaydetti. Emeği geçenlere teşekkür eden Caymaz, “Tarlama pamuk ektim. Evvelden su olmadığı için tarlalarımız boş kalıyordu. Bir şey ekemiyorduk, eksek de olmuyordu. Allah’a kalmıştı, yağmur yağsaydı olurdu. Yağmadığı hengam da hayvan otlatıyorduk. Artık Allah’a şükür her konum yemyeşil. Boş alan yok. Mütemadi bir şeyler biçilip ekiliyor. Yaz, kış tarlalarımız boş kalmıyor.” diye konuştu. 

KAYNAK: AA
[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı