Haber

Hayvanseverler köpek cesedi aradı

Denizli Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağı çalışanının köpek cesetlerini çöplük ortama atması kentteki hayvanseverleri ayağa kaldırmıştı. Büyük reaksiyon çeken tatbik sonrasında Denizli’deki birtakım sivil topluluk kuruluşları Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan’ı suçlamış, kentteki köpeklerin sayısının devirle azaldığına dikkat çekmişti.

Büyükşehir belediyesi ise yazılı bir açıklama yaparak sorumlular hakkında soruşturma başlattığını duyurmuştu. Hayvanseverler, bugün çöplük yerine giderek köpek cesetlerini aradı.

Cesetlerin atıldığı sahadan ağır kokular yükselirken, molozların altında kalan cesetlere ulaşılamadı. Katı atık tesisi, hafriyat döküm ortamı ve muhitindeki çöplük yerde çok sayıda köpeğin kaybolduğunu söyleyen hayvanseverler sorumluların cezalandırılmasını istedi.

3 BİNE YAKIN KÖPEK KAYBOLDU

Köpeklerin kliniklerde kısırlaştırılıp alındıkları noktaya bırakılmaları gerektiğini hatırlatan hayvansever Serap Akpınar, “Topladıkları köpekleri çöplük yere bırakıyorlar.  Bunu kademeli olarak yapıyorlar. Vatandaşın şikayeti nedeniyle bu yola başvurduklarını söylüyorlar. İki yıllık vade içinde 3 bine yakın köpek kayboldu” diye konuştu.

MANZARALAR BİZİ MAHVETTİ

Köpek cesetlerinin çöplüğe atılma imgelerinin hayvanseverleri çok üzdüğünü söyleyen Akpınar unları söyledi:

* Köpeklerin öldüğünü duyuyorduk lakin bunu belgeleyemiyorduk. Imajlar elimize ulaşınca topluluk basıkısı oluşsun diye hepimiz paylaştık. Köpekleri bu meydana bırakmak cürüm.

* Gömme formları yanlış. Bunun önüne geçilmeli. Kanunun öngördüğü formda muamele yapılmalı. Imajlar bizleri mahvetti. Bizlerin sokak hayvanları için harcadığı para belediyenin harcamalarından daha ziyade.

Akpınar çöplük meydanda bine yakın köpek biriktiğine dair haber aldıklarını gelgelelim içeri giremedikleri için belgeleyemediklerini kaydetti.

YASA BİR AN EVVEL ÇIKARILMALI

Denizli Hayvan Dostları Derneği Yönetici Yardımcısı Bülent Gökçe ise “Bunlar insanlığa yakışmayan hareketler. Bundan sonra bu şekil hadiselere meydan verilmemeli. TBMM’de bekleyen hayvan hakları yasa tasarısı bir an evvel yasalaşmalı. Bize verilen insanlık vazifesini unutmuş durumdayız. Yerküre bir tek bize ilişkin değil. Bütün canlıların hayat hakkı var” diye konuştu.

Benzer Yazımız  Hayvanseverleri ayağa kaldıran manzara

KENDİLERİNİ AFFETTİRSİNLER

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan’a seslenen Gökçe, “Bazı vatandaşlar sokaklarındaki köpeklerden şikayet ediyor. Mahallî idareler de oy telaşına kapılıp onları kanuna münafi biçimde bir tarafa atıyorlar. Artık hayvanlara bedel verilsin. Düzgün konumlarda, makul koşullarda bakılsınlar. Belediye kendini fakat bu türlü affettirebilir” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı