HamsterlarKemirgenler
Trend

Hamster Bakımı

Hamsterların Ömürleri Ne Kadardır?
Hamsterlar ortalama bir bakım ile ancak 2 sene yaşayabilecekken kaliteli bir mama, hijyenik bir kafes ve ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması durumunda 4 seneye kadar yaşayabilirler. İleriye dönük planı olan hayvanseverler için hamsterlar beslenmesi en rahat canlılardan biridir.

Hamster Bakımı Nerede Olmalıdır?

Hamster bakımında en önemli unsurlardan biri kaldıkları yerdir. Alacağız kafesin genişliği ve oyun alanı ne kadar fazla olursa hamsterınızın da mutlu olma ihtimali artacaktır. Bir hamsterı mutlu edecek bir kafesin ortalama fiyatı bin liradan başladığından kendiniz yapmanız çok daha işlevsel ve ucuz olacaktır. Görseldeki gibi bir kafes tamamen el yapımı olup diğer yapay kafeslere göre çok daha işlevsel ve doğal bir ortamdır. Kafes detaylarına bir başka yazıda değineceğiz. Hamsterların çok enerjik canlılar olduğunu daha önce de söylemiştik. Boyutlarına göre oldukça geniş yerlere ihtiyaç duyan bu canlıların kafesten dışarıya çıkma ve ortamı keşfetme isteği de oldukça fazla olacaktır. Köşelere girerek sıkışmasını engellemek için hamster topu ile evinizi gezdirebilirsiniz. Hamster topu olmadan gezdirilecekse etrafta elektrik kablosu, şarj cihazı, kulaklık gibi aletlerin olmamasına dikkat edilmelidir.
Not: Hamsterlar çok hızlı hareket eden canlılar olduğundan olası bir ihtimalde yüksekten düşmemeleri için olabildiğince alçak yerlerde kafesinden çıkarınız ve gezdiriniz.
Not 2: Çoğu hamster türü (örneğin gonzales) yalnız yaşamayı sevdiğinden fotoğrafta görüldüğü gibi toplu şekilde aynı kafeste bakılmamalıdır. Hamsterınıza eş almak istiyorsanız önce cinsini öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Kafes İçerisinde Ne Bulunmalıdır?
Kafesin içe
risinde:
• Korktuğunda saklanabileceği bir ev
• Enerjisini atması için binebileceği kendi boyutundan biraz büyük bir çark
• Boyu ile orantılı bir mama kabı
• Kemirgenler için tasarlanmış suluk
• Tercihe bağlı olarak tünel, kaydırak
• Yuvarlayabileceği oyun topları
• İçinden geçebileceği veya üstüne tırmanabileceği çeşitli oyuncaklar
• Kafes altlığı olarak talaş
• Banyo yapabilmesi için hamster banyo kumu
• Yazın serinleyebilmesi için mermer

Benzer Yazımız  Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Vermek

Hamster Beslenmesi
Hamsterlar yanaklarındaki keseleri sayesinde yiyecekleri yanaklarına depolayabilir ve hiç tahmin edemeyeceğiniz bir yere biriktirebilirler. İstif yaptığı bölgeyi bulamamanız durumunda evinizde parazit sorunu yaşamanız olasıdır. Günde 2 kez sabah ve akşam olacak şekilde mamasını -ister elinizle ister mama kabına koyarak- verebilirsiniz.

Hamsterın Ele Alıştırılması
Her canlıda olduğu üzere hamsterlarda da alışkanlık edinme ve yeni bir bilgi öğrenme yeteneği yavruyken daha hızlı gerçekleşmektedir. Hamsterın daha evcil ve ele alışkın olması için ona küçük abur cuburlar hazırlayarak elinizle yedirebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak maması elle de yedirilebilir. Uzun süre boyunca mamasını elden yiyen bir hamster kalan süreçte de mamasını yine birinin elinden yemek isteyecektir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı