Haber

Haftanın Kitapları

Yeninin peşinde

Murat Ongun’dan Karanlık Hikâye. Bir hikâyenin karanlığı kahramanlarının karanlığıyla başlar… Gerçek hayatta ve yazdığı romanlarda tüm kahramanları tükenmiş, tüm hikayeleri eksik kalmış bir müellif; Haldun Ergin. Yeninin peşinde bir adam. Yeni bir hayatın, yeni bir hikâyenin, velev yeni bir aşkın… Yıllar önceki aşkı Derin’in açtığı yaraları kapatmak isterken Haldun’un önüne, onu bambaşka bir aşka, akıl tutulmasına sürükleyecek bir hatun çıkacaktır: Defne. Defne ile Haldun’un yakınlığı arttıkça sırlar da çoğalacak, birçoğu Haldun’un geçmişiyle kesişecektir. Yola çıkarken fotoğraftaki adam olmayı değil, fotoğrafı çeken adam olmayı tasarlayan Haldun, bir hikâye ararken farkında olmadan hikâyenin kahramanlarından olur… Zira her vakit olduğu üzere, oyunun kurallarını hayat koyacaktır… (Kırmızı Kedi Yayınları)


Yazılmış en güzel bilim kurgu kitap

Walter Tevis’ten Yerküreye Düşen Adam-Bilimkurgu Klasikleri. “Bir arketip sanatkarı. Kendisinden taviz vermeden vaktin ruhunu yakalayabilen bir sanatçı.” –Jonathan Lethem. “Kitaptaki karakter ömrüm boyunca aklımda kalacak.” –David Bowie. “Yazılmış en uygun bilimkurgu kitaplarından biri.” –James Sallis. “Dünya’daki bir uzaylıyla ilgili yazılmış en gerçekçi eser.” –Norman Spinrad. “Eğer Mars’tan Geliyorsanız, Hakikaten De Yalnız Olmalısınız.” Anthea’dan getirdiği yüksek teknoloji sayesinde servet yapıp işe koyulan Newton’ın bir uzaylı olduğundan hali hazırda şüphelenen kimya profesörü Nathan Bryce’ın ilgisini, Newton’ın şirketinin piyasaya sürdüğü yeni eserler daha da çok çekmeye başlar. (İthaki Yayınları)


Üç başka polisiye

İskender Fahrettin Sertelli’den Makineli Başın Hikâyesi. Çok cepheli bir sanatçı olarak hep üreten ve halkı aydınlatmaya çalışan, 1943 yılında şimdi 48 yaşında hayata gözlerini yuman Sertelli’nin İngilizce “dime novel” olarak anılan, çok kıymetli araştırmacı müellif Erol Üyepazarcı’nın verdiği ismiyle da “onparalık öyküler” cinsinde yazmış olduğu üç münferit polisiye serisinden üç karakter olan Şeytan Hadiye, Amerika’da bir Türk Polisi Yılmaz ve Ele Geçmez Kadri’nin hikayeleri kitapta bir araya geliyor. (Karakarga Yayınları)


Karacakız’dan Akçora

1972 yılında yerküreye İstanbul Fatih’de “merhaba” diyen Elif Aktan, çocukluk yıllarının en hoş günlerini Karagümrük’te geçirir. Şiir ve edebiyatla da bu yıllarda tanışır. Hece ölçüsüyle şiirlerini kaleme almaya başladı. Şiirde sanatkarı, kendisine ‘Karacakız’ mahlasını veren ve yetiştiren sanatkarları Ali Dilki ve Eyüp Cüce olmuştur. Karacakız, 2011 yılında “Gözleri İstanbul’um” isimli birinci şiir kitabını yayınladı. Karacakız, son olarak da yazdığı şiirleri “Akçora”da bir araya getirdi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dimağ Cerrahi Kliniğinde çalışan Elif Aktan, bir erkek evlat anasıdır. Karacakız Elif Aktan, TÜSADER (Türkiye Şiir Aşıkları Derneği) Başkanlığı vazifesini yürütmektedir. (Dörtlük Yayınları)


Aşıklar ölmez

Yunus Emre Lisan Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler. Aşkı Bulmanın Felsefesi. “Ölen vücut imiş âşıklar ölmez…” Türkçe şiirin öncüsü olarak tarihte ölümsüzleşen bir tasavvuf ve halk şairidir Yunus Emre… Tekke şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’ya yaymış bir gönül çalışanıdır. Tıpkı devranda bir felsefenin de temsilcisidir. İnsanın nesneyle ve varoluşla münasebetini dizelerinde ustalıkla işlemiştir. Var olmanın, hakikate ulaşmak için aklı kullanmanın ve aşka düşüp hiçliğe karışmanın yollarında çok bedelli bir rehberdir Yunus Emre… (Destek Yayınları)


Bilinç dışı ögeler

Sigmund Freud’tan Her İnsan Gördüğü Hayalin Tabiridir-İnsan Ruhuna Derin Bir Yolculuk. Nörolog ve psikanaliz kuramının kurucusu Avusturyalı bilim kişisi müellif, hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı ögeleri arasındaki temasları ortaya çıkarmak için çalışmalar yaparak geliştirdi psikanalizi… Bu görülmemiş tedavi prosedürü, insan ruhunun en karanlık yanlarını ve bastırılmış his ve niyetlerini ortaya çıkaracaktı. Freud’dan evvel hiç kimse insan ruhunun bu kadar derinlerine inememişti. (Destek Yayınları)


Baştan çıkarıcı, umursamaz

Philippe Auclair’den Cantona: Kral Olacak Asi. Futbol Tarihinin Tartışmasız En Tartışmalı Figürü: Cantona! Küstah, yetenekli, baştan çıkarıcı, umursamaz ve asi… bunlar Eric Cantona’nın karmaşık kişiliğinin ardındaki birkaç sıfat yalnızca. Evet lakin bu mitin ardındaki insan aslında kim? Hayatı muvaffakiyetler ve skandallarla dolu Cantona’nın sık sık ekip değiştirmesinden yerkürenin dört bir yanından hayranlar edinmesine, futboldan uzaklaşmasından Platini ve Ferguson üzere isimlerin desteğiyle tarih yazmasına, “Kral Eric” diye anılmasından kariyerini gölgeleyen “uçan tekmesine” kadar pek çok bahisteki soru bu kitapta aydınlığa kavuşuyor. (İthaki Yayınları)

Benzer Yazımız  Aksaraylı hayvan üreticilerinin meralarda tuzlu su telaşı


Pratik bir rehber

Erik Blumenthal’dan Kendine İnanmak-Kişisel Gelişim İçin Pratik Rehber. Kitap, sizi kendinizle barıştıracak, gerçek kimliğinizi kabul etmenize yardım edecektir. Binaenaleyh kendinize olan inancınıza ve değerinize olan inancınızı pekiştirecektir. Ayrıyeten muhitinizdeki bireylerle olan bağlantılarınızda nasıl davranmanız ve çatışma durumlarını nasıl çözümlemeniz konusunda da size yardımcı olacaktır. Pratik kendinizi geliştirme sistemlerinin ipuçları vererek, olumlu ilerlemenin manevi tabanlarını tek tek açığa çıkaracaktır. Kitaptaki öğrenilmesi ve uygulanılması kolay teknikler “Alfred Adler Psikoloji Okulu”nun keşiflerine dayanmaktadır. Günümüz ortamında Kişisel Psikoloji kimselere topluluğun tesirli üyesi olma cihetinde yardımcı olur ve böylelikle topluluğun tümüyle gelişmesine ekte bulunur. Gücünüzün kaynağı sizde. Zira siz eşsizsiniz! (Totem Yayınları)


Zorbalığı yenmek!

Michael Petrowitz’den Spor Ayakkabıda Kungfu. Şimdi potansiyelini keşfedememiş on yaşındaki bir evladın adım adım kendini gerçekleştirme hikâyesine tanıklık ettiren kitap, içten içe benimsettirdiği hoşgörü ve kardeşlik bildirileriyle; mektep sıralarında maruz kaldığı zorbalığa karşı kendince savaş veren evlatları “iyilik” yolunda buluşturuyor. Ismi üzere hakikat düzgün bir evlat olan Selim’in mektepte kimi problemleri var: Kendisini “ezik” gören sınıf arkadaşları ona biraz… Ya da kabul edelim, epeyce acımasız davranıyorlar. Hele de “Kazananların Ayakkabısı” olarak tanıtılan Uçar ayak markasının Hava Tabanlı yeni modelini giyip mektebe gittiği gün işler düzgünce kızışıyor. Ayakkabılarını kıskanıp ondan almaya çalışan evlatlardan birini, istemeden de olsa alt ettiği dakikalarda ise tahminen de hayatının kırılma noktasını yaşıyor. (Tudem Yayınları)


Ufuk açıcı bir deneyim

Mahir Inanç’tan Ağabey. Kitap, Paris’in banliyölerinde büyümüş ve otuzlu yaşlarını sürmekte olan biri taksi şoförü oburu ameliyat hemşiresi, yarı Suriyeli yarı Fransız iki erkek kardeşin çağdaş ve siyasi romanı. İslami terör, İslamofobi, laiklik, göçmenler, işsizlik ve prekarya üzere şimdiki tartışmaların Suriye iç savaşıyla birlikte giderek ağırlaştığı günümüzde, okuru tüm bu tartışmaların öznesi olan kişilerin yerküresinin gerçekliğine ve ruhlarının derinliklerine taşıyor; milliyet, aidiyet, kültür, kimlik üzere kavramları kahramanlarının gözünden sorgulayarak sarsıcı ve ufuk açıcı bir deneyim sunuyor. (Can Yayınları)


Verdikleri kelamı tuttu

Hurihan Yıldırım Kurtaran’dan Şahmeran’ın Dönüşü. Romanının dört kafadarı Rana, Defne, Cesaretli ve Özgür büyüdüler. Hatırlasalar da hatırlamasalar da çocukluklarında yaşadıkları o mükemmel macerada Şahmeran’ın kızına verdikleri kelamı tuttular. Ta ki bugüne dek… Gazeteci Rana’nın önüne gelen bir haber evrakı, dört kafadar ile Şahmeran’ın kızının yollarını bir kere daha kesiştirecek. Tarsus’ta buluşan Rana, Defne, Yürekli ve Özgür görülmemiş ve unutulmaz bir maceranın eşiğindeler. Bu sefer çekişmeli bir seçim onları bekliyor. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)


Şiir gücünde bir roman

Yavuz Türk’ten Şanlı Lider’e Dair. Muharrir, romanında aşina olunan isimler, tanıdık kentler, takip edilecek günler bölge almıyor. Buna rağmen, bütün insanlığın binlerce yıldır bildiği kendini ‘yüceleştirirken’ halkını ‘köleleştirmek’ isteyen önderler, sonu gelmeyen bir basınç, sansür ve kaçınılmaz olan direniş, kitabın her sahifesinde hissediliyor. Bugüne dek şiirleriyle okurun önüne çıkan muharrir, bu sefer şiirin bütün imkânlarını dahil ettiği birinci romanıyla, hepimizi bütün yerküreden uzak, fakat bütün yerkürenin yükünü üzerinde taşıyan bir ada hikâyesine çağırıyor. Kitap, şiir gücünde bir roman. (Everest Yayınları)


Problemler bir bir arttı

Mustafa Sarı’dan Içtimaî Girişimcilik-Umut Işığı. “Değişen toplumsal normlar, minimalist ve çok güzelimize giden bir vatandaşlık anlayışı sundu bize. Oy ver, vergini öde, maddelere uy ve çağrıldığında orduya hizmet et. Bunların hepsi pasif hizmetler meğer. Gönüllülük, toplumsal problemlere ilgi duymak, komşuya yardım etmek, çevre sıkıntıların tahlili için çalışmak büsbütün isteğe bağlı. Bu bizi, toplumsal dertlerden yalnızca devletin değil, ferdi olarak bizim de sorumlu olduğumuz anlayışından uzaklaştırdı. Problemler çeşitlenirken, katlanarak arttı. İşte içtimaî girişimcilik bu devasa meseleleri, çözülebilir boyutlara indirgeyerek çözen, canlı vatandaşlık hizmetini üstlenen kişilerin uğraşı sonucu ortaya çıktı.” (Alfa Yayıncılık)Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı