Haber

Haftanın Kitapları

Ödemesi gereken bedel

Necib Mahfuz’dan Kahire Asrî. 1922 yılında Mısır İngilizlere karşı tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eder. Kral Faruk idaresi altında bağımsızlık fikrine alışmaya çalışan bir toplulukta, yeni çelişkiler yaratacak fikirlerin, köktenciliğin ve Arap milliyetçiliğinin tohumları atılmaktadır. Bu ortamda fakir bir aileden gelen ve kısa yoldan varlıklı olma hırsıyla yanıp tutuşan bir üniversite mekteplisi olan Mahcub, yükselme tutkusuyla her türlü ödev hissine ve ahlaki unsura sırt çevirir. Açlığın pençesinde geçen yılların akabinde, hiç düşünmeksizin önüne çıkan birinci memuriyet fırsatına tutunur. Ama hayata ve topluluğu oluşturan kıymetlere karşı sinik bir tavır benimseyen bu genç adamın ödemesi gereken büyük bir bedel olacaktır. (Kırmızı Kedi Yayınevi)


Telaşa ve kaygıya karşı

Cevher Sönmez, Kunter Kurt’tan Korku Psikolojisini Yönetebilmek. Tanımsız hisler; karşılaştığımız hikayeler yahut durumlarda ne cins reaksiyonlar vermemiz gerektiğini bilmediğimiz süreçlerdir. O nedenle esasında korktuğumuz virüs değil; onun bizde bıraktığı his durum bozukluğu, telaş, kaygı ve kaygı halidir. Negatif durumun olumlu istikamette denetim altında tutuluyor olması, süreci gerçek yönetmemizi sağlar. “İyi hissetmek, kendimize ve sevdiklerimize olan borcumuzdur” gerçeğini hatırlayarak biçimlendirip sahip olacağımız geleceğimize hakikat emin adımlarla ilerlerken bu kitap, tasaya ve kaygıya karşı izlenmesi gereken yolda rehberiniz olacaktır. (Destek Yayınları)


Bizi biz yapan şeyler

Darian Leader’den El. Uygarlığın tarihi ellerimizi nasıl meşgul tuttuğumuzla belirlenmiştir. İcat ettiğimiz birinci aletlerden papirüse, ceplerden mendillere, sigaradan kaydırmalı ekranlara varıncaya dek ellerimizi sürekli bir şeylerle meşgul tutmuşuzdur. Durmak bilmeyen bu faaliyetin, bu kıpır kıpırlığın bir sebebi olsa gerek diye düşünürüz. Tanınan kültür, psikanaliz, evlat gelişimi ve teknoloji üzere çeşitli sahalara göndermelerle bu hayati uzvu odağına alan muharrir, ellerimizle neleri niçin yaptığımızı kendine has o berrak ve sürükleyici üslubuyla anlatıyor. Kitapta, bizi biz yapan şeyleri çarpıcı bir açıklıkla öğreneceksiniz. “Cüretkâr ve özgün nitelikteki bu kitabında… Darian Leader o keskin gözlem yeteneğiyle birçok etkileyici gözlemde bulunuyor.” – Julian Baggini (İthaki Yayınları)


Varlığın ve birliğin hakikati

Muhyiddin İbni Arabi’den Kimi Seviyorsan Herkesin Yüzünde Onu Görürsün: Vahdet-i Vücut Felsefesi. “Yaradan’ın bir sırrı var ve o sır sensin!” İspanya’da yerküreye gelen İslam filozofu, mutasavvıf, muharrir ve şair İbni Arabi, gerek kendi hengamında gerek kendinden sonraki tüm devirlerde hakkında en çok konuşulan, en çok eleştirilen fakat buna karşılık çok da kabul gören bir felsefenin sahibi… Yani varlığın ve birliğin hakikati… İbni Arabi felsefesiyle yalnızca Doğu’ya değil Batı’ya da ışık olmuştur. (Destek Yayınları)


Karar vermesi gereken şey

Herbert George Wells’ten Uykudaki Uyanıyor-H.G. Wells Kitaplığı. Bir Victoria devri kişisi olarak yattığı uykusundan distopik bir gelecekte yerkürenin hâkimi olarak uyanan Graham’in karar vermesi gereken şey yalındır: Uyanmasıyla başlayan devrimin ahir gücünü halkla mı yoksa hâkim kuvvetle mi paylaşacaktır? Asrî edebiyatta distopyanın birinci örneklerinden biri olan kitapta Wells, günümüzde yüzleşmek zorunda olduğumuz kapitalist iştahı ve akabinde gelen denetimsiz makineleşmeyi büyük bir öngörüyle anlatıyor. Müellifin külliyatında ahlakçılığın izlerinin görülmeye başlandığı birinci eser olarak kabul edilen Uykudaki Uyanıyor’da sosyalizmden devrime ihanete, halkın bilinçli olarak fakirleştirilmesinden seçkinlerin tüm teknoloji ve zevk kaynaklarına hâkim olmasına dek pek çok fikir karşı zıdda geliyor. (İthaki Yayınları)


Gücün kaynağı dehşet değil

Bob Woodward’tan Korkun-Trump Beyaz Saray’da. Woodward’un Yöneticinin Tüm Adamları’nda anlattığı, Richard Nixon’ın güç zehirlenmesi ve paranoya dolu son günlerine çarpıcı bir formda benzeyen Donald Trump’ın başkanlığının birinci günleri, bazen daha da içler acısı bir hal alıyor. Trump için gücün kaynağı, dehşet değil rezillik. – The Guardian. İnsanın ağzını açık bırakan anekdotlar. – Washington Post. “Korkun”, mecnun kral hikâyeleri rafına konulmalı. – The New Yorker. (Alfa Yayıncılık)

Benzer Yazımız  Sokağa çıkma yasağından muaf olan şahıslar açıklandı!


Üzücü ve gerçek kitap

Herman Melville’den Katip Bartleby. “Bartleby, ustalığın ya da düşsel imgelemenin uçarılığının ötesindedir; her şeyden evvel kainatın gündelik ironilerinden biri olan gerçek faydasızlığı gösteren üzücü ve gerçek bir kitaptır.” – Jorge Luis Borges. (Can Yayınları)


Hollanda’yı geziyoruz

Benian Çulhaoğlu’ndan Benian Abla’yla Hollanda’yı Geziyoruz. Benian Abla, 60 devlete seyahat etmiş bir gezgin. Yeni memleketler keşfetmeyi seviyor. Bu sefer yolu heybetli değirmenlerin, rengârenk lalelerin, lezzetli peynirlerin, dünyaca ünlü ressamların devleti Hollanda’ya düştü. Tek başına gitmek alanına siz kıymetli evlatların yanında olmasını istedi. Daima birlikte uçağa binip Hollanda’ya gidiyoruz. Seyahat etmenin büyüsünde daha evvel hiç görmediğimiz hoşlukları görecek, farklı bir kültürün ışığında görülmemiş şeyler öğreneceğiz. (Cinius Yayınları)


Kapitalizm eleştirisi

Fuminori Nakamura’dan Şeytan ve Maske. Fumihiro Kuki, on bir yaşındayken pederi onu çağırıp gerisinde yerkürenin başına bela olacak bir lanet bırakmak için doğduğunu söyler: “Lanet derken, bu yerküreye sefalet getirecek bir varlıktan bahsediyorum. Herkesi bu yerküreye geldiğine pişman edecek ya da en azından, bu yerküreyi fazilet ışıltılarının yok olduğuna ikna edebilecek bir varlık.” Sürükleyici bir tansiyon hikâyesi anlatmanın yanı sıra sarsıcı bir kapitalizm eleştirisi yapıyor. (Doğan Kitap)


Peri masalına dönüşüyor

Bianca Pitzorno’dan Sihirli Yüzük. Lavinia için o günün yılbaşı olmasının manası yoktur. Telaşla alışveriş yapan kişiler, yırtık pırtık giysiler içinde, soğuktan morarmış küçük kibritçi kızı fark etmez bile. Lavina’nın en umutsuz olduğu anda ortaya çıkan şahane peri ona bir yüzük ikram eder. Bu yüzüğün o denli akıl almaz bir gücü vardır ki, Lavinia’nın hayatı peri masalına dönüşü verir. Gelgelelim, “fena kokan” bir masala! (Günışığı Kitaplığı)


Yemek, aşk ve sanat

Mehmet Yaşın’den Yumurta Nasıl Kırılır? Bir Japon prensesi günlüğüne şunları yazmış: “Dünyanın üç temel zevki vardır: Yemek, aşk ve sanat. Şayet bunların tadını gereğince çıkarabilirseniz, berhudar bir hayatınız olmuş demektir.” İşte bu nedenle, kitap çeşitli bahaneler uydurarak mutfaktan kaçmak isteyenlere mutfağı sevdirmek istiyor. Yani ömrünüze bir nebze memnunluk katmak niyetinde. Kitap gülümseten, öğreten, malumat veren, yaşama küçük keyifler katan bir kitap. (Remzi Kitabevi)


Kardeşini her yanda arıyor

Hande Aydın’dan Amorfati. Kitap, bir vefatın teşhisi ve teslimatıyla açılıyor. Yazgıları emsal, kendi yazgılarına dönüşen iki eksik kardeş: M ve M. Media, yanlış yazılmış bir isim, eksik diyelim, “h” sesi unutulmuş, düşürülmüş. İkizini öldürmüş ana karnında, tahminen ondan. Murat, kardeşi Servet’i arıyor, pederinin çalıp gittiği kardeşini, çocukluğunu ve hikâyesini. (Everest Yayınları)


Aktiflik kitabı

Aygül Bahar Yılmaz’dan Akıl Fikir Kitabım. Her sahifesi munfasıl bir keşif ve farklı bir deneyim sunan bu aktiflik kitabı, merak hissini tetikleyici yönergeleriyle 8 yaş ve üzeri okurlarının hayal güçlerini zenginleştiriyor, bakış açılarını çeşitlendiriyor. Özgün içeriğiyle fark yaratan kitap, bilimden sanata, tarihten teknolojiye onlarca farklı mevzu üzerine; düşünmeye, araştırmaya, tasarlamaya, yazmaya, çizmeye ve velev karalamaya davet ediyor. (Tudem Yayınları)Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı