Haber

Gezici Araştırma Merkezi Yöneticisi Murat Gezici SÖZCÜ’ye açıkladı: Türkiye’nin kaderi Z kuşağının elinde

Gezici Araştırma Merkezi tarafından, Türkiye genelinde toplumsal, ekonomik, politik ve kültürel hususlar ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 12 vilayette 18 kazada “Z kuşağı anketi” yapıldı. Araştırma 20 yaş ve altını temsil eden bin 62 kişilik Z öbeğiyle yüz yüze gerçekleşti. Gezici Araştırma Merkezi Lideri ve Memleketler arası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Bilirkişisi Murat Gezici “Z kuşağına Ilişkin Araştırma Raporu”nu yayınladı ve şu tespitleri yaptı:

YENİ SIYASETLER KAIDE

* Şu an 20 yaş ve altında bulunan milenyum sonrası bireyler Z kuşağı olarak tanımlanıyor. 2023 seçimlerinde her 5 kimseden biri Z kuşağı olacak. Bu yeni seçmenin önünde set oluşturanlar seçimin kazananı olamayacak. Seçimin kaderi Z kuşağının elinde.

* Ana muhalefetin oyuna yakın bir oyu olan, 5-6 siyasi partinin oyuna denk gelen bu nüfus, siyasalların yeni odak kümeleri olacak. 2018 seçimlerinde birinci sefer oy kullananların yüzde 76.6’sı Cumhur İttifakı’na oy vermedi. Gerek iktidar ve gerekse muhalefetin Z kuşağına makul siyasetler belirlemesi kaide.

* Münhasıran 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimde Z kuşağı muhakkak belirleyici olacaktır. Velev Y kuşağının son periyodundaki gençleri de acilen çabucak Z kuşağının hassasiyetlerini paylaşıyor. Muhalefetin adayı bu iki kuşağa yakın tercihler belirlemeli.

* Siyasetçilerin önünde yapacakları ile itimatlarını kolay kazanabilecek potansiyelde bir kuşak var. Yerküredeki teknolojik gelişmeleri takip eden, dijital lisan kullanabilen, Türkiye’yi tüm yerküreye açabilecek yetkinliğe sahip, gençlere istihdam inancını verebilen bir aday olmalıdır.

Murat Gezici

Raporun sonuçları ise şöyle:

YÜZDE 15’İ  NAMAZ KILIYOR TAMAMI EŞİTLİK İSTİYOR

Z Kuşağı insan hakları, hayvan hakları, cinsiyet ayrımcılığı üzere bahislerde hassaslığı ön planda olan, haklar konusunda eşitlik temelli bir anlayışa sahip. Z kuşağının yüzde 45 üzere epey değerli bir orantısı herkesin eşit ve emsal haklara sahip olduğu görüşünü savunuyor.

Bu çerçevede bu kuşak için ırk, cinsiyet, diyanet, lisan, mezhep üzere ögeler düşük bir değere sahip. Örneğin ‘Farklı bir diyanet yahut mezhebe ilişkin biriyle evlenebilirim’ diyenlerin nispeti bundan evvelki nesilde yüzde 32.8 iken, Z kuşağı içinde taraf sahalarda bu nispet yüzde 82.2.

Bu kıymetler, Z kuşağı için diyanet ya da mezhep farkının evvelki kuşaklara nazaran büyük ölçüde kıymetsiz kaldığını gösteriyor. Bu kuşağın yüzde 15.7’si namaz kılma, oruç tutma üzere diyaneti inançlarının gerekliliklerini mahalline getirdiğini söylerken, yüzde 55.8’si ise bu gereklilikleri bölgesine getirmediğini söyledi. Yüzde 28.5’i de inançsız olduğunu tabir etti.

Benzer Yazımız  Karantina Söyleşileri | Murat Ongun: ‘Yazmak bir nefes penceresi gibiydi’

ADALET İSTİYORLAR

Z kuşağı dışındakilerin ise yüzde 62’si oruç tuttuğunu söylerken, yüzde 32’si ise nizamlı ibadet ettiğini belirtti. Z kuşağının yüzde 76.4’ü adalet, demokrasi, tabir ve mütalaa özgürlüğü, liyakat, israf, sanat üzere kavramları kıymetli bulduğunu söz etti. AB’yi destekleyenlerin nispeti Z kuşağında yüzde 78.6 iken vesair X ve Y kuşaklarında bu orantı yüzde 35.6.

KİM HANGİ KUŞAKTA?

Literatürde 1980’den evvel doğmuş nesil X, 1980-2000 arası doğmuş nesli ise Y kuşağı olarak isimlendiriliyor. 2000’den sonra doğmuş, yani şu an 20 yaş ve altında bulunan Milenyum sonrası bireyler Z kuşağı olarak tanımlanıyor. Z kuşağının özelliği teknoloji ile olan bağının daha evvelki jenerasyonlarlardan daha ağır olmasıdır.

10 KENTTE YAŞIYORLAR

Z Kuşağı en ziyade Türkiye’nin en büyük 10 kentinde yaşıyor. Türkiye’de birinci onda mahal alan büyük kentlerde her dört şahıstan biri, İstanbul ve İzmir üzere kentlerde ise her üç bireyden biri Z kuşağından. 2023’te iş gücü nüfusunun yüzde 42’sini bu kuşak oluşturacak.

YÜZDE 65’İ AKILLI TELEFON KULLANIYOR

Z kuşağının en çok muhabere kurduğu çevre medya platformu yüzde 76 ile Instagram. Akabinde yüzde 65.1 ile Facebook, yüzde 37.2 ile Twitter, yüzde 22 ile Snapcchat ve Tiktok, yüzde 27 ile Youtube geliyor.

X kuşağının muhabere yolu gazete ve televizyonken Z kuşağı bilgiyi çevre medyadan alıyor. Günlük çevre medyada geçirdikleri devir ise ortalama 6 saat. Bu kuşağın yüzde 65’i ise akıllı telefon kullanıyor.

MEVCUT PARTİLERİ BEĞENMİYORLAR

Z Kuşağı, kendisini genel olarak görünür bir ideolojik öbeğe yahut rastgele bir siyasi partiye mensup görmüyor. Z kuşağı ile ilgili Türkiye’de yapılan araştırmalar, bu kuşaktakilerin yaklaşık yüzde 68.7’sinin, kendisini Atatürkçü yahut muhafazakar ya da milliyetçi üzere anlaşılan kategoriler içinde tanımlamadığı ve mevcut siyasi partilere karşı rastgele bir yakınlık hissetmediğini gösteriyor.

Ankette Z kuşağının yüzde 86.7’si oy kullanırken ebeveynlerin tesirinin olamayacağını, kendi iradesinin ön planda olduğunu söyledi.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı