Haber

Fethi Sekin’in ismi İzmir Körfezi’nde yaşatılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi şehit Fethi Sekin’in ismini verdiği yeni otomobilli vapuru merasimle filosuna kattı. Fethi Sekin Otomobilli Vapuru 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda hizmete alınacak.

İzmir Adliyesi’ne yönelik saldırıyı önlerken şehit olan Fethi Sekin’in eşi Rabia Sekin ve kızı Zeynep Dila Sekin’in katıldığı merasimde duygusal anlar yaşandı.

Merasimde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Yöneticisi Tunç Soyer, “Ne yaparsak yapalım, elbet bizler için canını feda eden şehitlerimizin hakkını ödeyemeyiz” laflarını kaydetti.

SALGIN NEDENİYLE MERASIM KISITLI DAVETLİYLE YAPILDI

Üçkuyular Vapur İskelesi’ndeki merasime Vilayet Emniyet Yönetici Vekili Ercan Yılmaz, Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İZSU Genel Yöneticisi Aysel Özkan, İZDENİZ Genel Yöneticisi İlyas Murtezaoğlu, İZDENİZ başkanları, trafik polisleri ve davetliler katıldı. Salgın tedbirleri nedeniyle merasim kısıtlı sayıda davetliyle yapıldı.

Foto: Sözcü / Fethi Sekin’in eşi Rabia Sekin ve kızı Zeynep Dila Sekin’in katıldığı merasimde duygusal anlar yaşandı.

“BAŞKA MEKANLARDA DA GÖRECEĞİZ”

Fethi Sekin Otomobilli Vapur’unun İZDENİZ filosuna katılma merasiminde konuşan Soyer, belediyenin deniz taşımacılığında hissesini arttırmak ve İzmirlileri deniz ulaşımına daha çokça teşvik etmek istediklerini söyledi.

Soyer, “Fethi Sekin Feribotu’nun üzerinde polis mavisi rengiyle İzmir’in eski desenlerini işledik. Bu desenleri önümüzdeki aylarda İzmir için şahsi ehemmiyet taşıyan sair mekanlarda da göreceğiz” diye konuştu.

“HUZURLU YAŞIYORSAK BUNU KAHRAMANLARA BORÇLUYUZ”

Feribotun, engelli vatandaşların manisiz ulaşımı gözetilerek tasarlandığını, görme engelli vatandaşlar için gerekli konumlarda kabartmalı ihtar ve yönlendirme işaretlerinin bulunduğunu açıklayan Soyer kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz nitelikli, teknolojik, tabiatla entegrasyonlu, konforlu ve engelli dostu toplu ulaşımı bir bütün olarak ele alıyor ve planlıyoruz. İzmir’in bugüne kadarki en büyük yatırımı olan Buca metrosu üzere yeni yatırımlarımıza devam ediyor; kara, bisiklet, raylı ve deniz ulaşımı üzere tüm ulaşım unsurlarımızın birbirleri ile entegrasyonlu formda çalışmasını hedefliyoruz.”

Fethi Sekin’in İzmirlilerin ve tüm Türkiye’nin yüreğinde çok değerli bir tarafa sahip olduğunu belirten Soyer, “Eğer bu kentte huzurla yaşıyorsak, bunu Fethi Sekin üzere kahramanlarımıza borçluyuz.”

“ŞEHİTLERİMİZİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ”

Sekin’in ismini yaşatmak için Bayraklı’da 40 dönüm toprağa yapılan parka “Şehit Polis Fethi Sekin Parkı” isminin verildiğini hatırlatan Soyer, Sekin ile birebir gün şehit olan adliye memuru Musa Can’ın isimlerinin, İzmir Adliyesi’ni kesen cadde ve sokağa verildiğini söyledi.

Benzer Yazımız  Son dakika… Hafta sonu açık olacak işletme ve kurumlar malûm oldu

Soyer, “Ne yaparsak yapalım, elbet bizler için canını feda eden şehitlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Onlar gözlerini kırpmadan devletimiz için, evlatlarımızın geleceği için mevte meydan okudular. Bizim de asli hizmetimiz, onlardan arkaya kalanlara sahip çıkmak ve onların anısını yaşatmak” tabirlerini kullandı.

İZMİRLİLERE UZUN YILLAR HİZMET VERECEK

Feribotu yapan Çeliktrans Tersanesi’nin Genel Yöneticisi Ahmet Ötkür de feribotu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin isteklerine ve şartnameye münasebetli olarak tasarladıklarını belirterek, feribotun İzmirlilere uzun yıllar hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konuşmaların akabinde Yönetici Soyer, Şehit Fethi Sekin’in eşi Rabia Sekin, kızı Zeynep Dila Sekin ve başka konuklarla açılış kurdelesini kesti. Konuklar daha sonra gemiyi dolaştı. Tunç Soyer, burada gemi seyir defterini imzaladı.

Yeniden üzerinde Sekin’in ismi yazan çan, Soyer, şehidin eşi ve kızı tarafından çalındı. Konuklar vapur ile Körfez’de kısa bir cinsten sonra iskeleye geri döndü.

FERİBOTUN ÖZELLİKLERİ

“Fethi Sekin” İZDENİZ filosuna dahil edilen dördüncü feribot oldu. İstanbul Tuzla Tersanesi’nde inşa edilen feribot, 73 bin 98 metre uzunluğunda ve 15,21 metre eninde.

51 araç, 12 bisiklet ve 10 motosiklet taşıyabiliyor. Örtük yolcu salonunda 194, açık yolcu salonunda 128 olmak üzere yekun 322 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Sancak ve iskele taraflarında araç güvertesi ile yolcu güvertesi arasında erişimi sağlayan iki adet engelli asansörü, örtülü yolcu salonunda körfez manzarası sunan geniş camlar, TV yayınları, kablosuz internet ve telefon-bilgisayar şarjı için prizler, güvertede birbirinden bağımsız iki adet evcil hayvan kafesi de bulunuyor.

Gemide yeniden bebek bakım odası, iki erkek, iki hatun ve bir engelli tuvaleti, görme engelli yolcular için kabartmalı ikaz ve yönlendirme işaretleri, engelli yolcuların araçlarına kişisel park mahalleri, gizli yolcu salonunda tekerlekli sandalye park mekanları ve 2-5 yaş arası evlatlar için oyun sahası da mevcut.

KÜTÜPHANELİ OTOMOBILLI VAPUR

Ahmet Piriştina Otomobilli Vapuru’nda olduğu üzere Fethi Sekin Otomobilli Vapuru’nda da kütüphane bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Büro Müdüriyeti tarafından oluşturulan kütüphanede 21 günlük periyotlarla yolcular iki ödünç kitap alabilecek.

Okuyucular, vapurdan aldıkları kitapları vapura ya da iskelede bulunan kitap sandığına 21 gün sonra bırakabilecek. Fethi Sekin Otomobilli Vapuru’ndaki kütüphanede 500 kitap bulunuyor.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı