Haber

‘Dünya artık yalakaların yerküresi oldu’

Usta sanatçı Selda Bağcan karantina günlerinde “40 Yılın 40 Müziği 2” albümünü çıkardı. Müzikleri pek çok lisana çevrilen ve ‘Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane Hatun Şarkıcılar’ listesine giren Bağcan’ın Türkiye’deki kariyeri yasaklar ve mahpuslarla geçse de dik durmayı başardığını söylüyor. Bağcan, SÖZCÜ HaftaSonu’na şahsi açıklamalarda bulundu…

Nasıl geçti karantina süreci?

Mevt korkusu yaşadım. “40 Yılın 40 Müziği 2” albümü çıktı ancak bu albüm 6 serilik olacak. ‘Bunları yayınlamadan ölürsem, eyvah’ diye dertlendim.

Bedel ödemiş sanatkarlardan birisiniz…

“Gözü karadır, inandığı şeyleri yapar ve hiçbir şeyden korkmaz.” Bu özellikler herkeste yok. Yalaka çok. Hele ki şimdi… Yerküre yalakaların yerküresi.

Eskisi kadar muhalif olmadığınız eleştirisi yapılıyor…

Muhalefetim müziklerimde var esasen. Ne yapmam lazım daha çok muhalif olmam için? Şeker hastasıyım yürüyüşlere katılamam, bilgisayar kullanmayı bilmem.

İzmir’de camide sizin “Yuh Yuh” müziğiniz çalındı…  

Sol mülahazayı küçük düşürmek için münhasıran de CHP’yi küçük düşürmek için yapılan bir şeydi. Tam da parti yükselişteyken yapıldı.

KARANTİNA SÜRECİNDE HESAP YAPTIM
Bağcan, Hande Zeyrek’e karantina sürecini anlattı. “Koşuşturmaktan hesap yapamıyordum, hesap yaptım” dedi.

Mütevazı bir hayatım var, makarna da kâfi

Sanatkarlar konserleri iptal olduğu için çetin durumda olduklarını söylüyor…

ABD, Meksika, Hollanda ve Belçika’daki konserlerim ertelendi. Mütevazı bir hayatım var. Param olmazsa makarna alanım. Lakin yetecek kadar maaşım var şükür. Mutfak masrafım cüzi. Konutumun kapı önünde 30 sokak kedisine bakıyorum. Yazları Bodrum’da kalıyorum orada da 30 tane kedi var. Haziran sonu üzere Bodrum da olacağım.

Metroda dünyaca ünlü bir sanatçı.

‘40 Yılın 40 Müziği 2′ albümü karantina günlerinde çıktı

Albüm için beklemeye tahammülüm yoktu

40 Yılın 40 Müziği 2 albümü tam da karantina günlerinde çıktı. Beklemek istemediniz mi?

Benzer Yazımız  Aksaraylı hayvan üreticilerinin meralarda tuzlu su telaşı

15 gün oldu çıkalı ve birinci basınç tükendi. Kimse bu devirde albüm çıkarmadığı için çok süratle tükendi. Birçok kişi ‘Çıkarma’ dedi. Lakin zati hazırdı ve beklemeye tahammülüm yoktu. Telefonlarla hallettim pres ve dağıtımını. Çok şanslı olacağına inandım ve o denli de oldu. Satışta bir numara oldu. Bugüne kadar 400’e yakın müzik söylemişim. 1972’den 92’ye kadar 20 yıl yasaklıydım. Bu yıllarda yazdığım biriktirdiğim kaynak olan türküler var. Bunlar araya gitti. İşte artık 40 yılın 40 Müziği serisi ile bunları duyuruyorum en azından. Bunları ortaya çıkarmaktan son kademe mesudum.

Neler var 2. seride?

Bir numara kısım rock. 2. kısımda yalnızca deyişler var. İnsan hakları konserimizden bir kayıt var, tek başıma gitar çalarken. 4 müzik da canlı konser kaydı.

Hâlâ sahnede olduğuma inanamıyorum

20 yaşındayken ‘40 yaşında bırakırım’ diyordum. 40’a geldim 50’de bırakıyordum, 60’a geldim ‘70’te bırakırım’ oldu. 72 yaşındayım hâlâ sahnedeyim, inanamıyorum. 80’de mi demem gerekiyor?

Ben Ajda Pekkan’ı her alanda, her kaidede izlerim

Siz kimleri dinliyorsunuz?

Herkesi dinlerim ben. En son Ajda Pekkan’ın konseri vardı. Mükemmel bir performanstı onu dinledim.

Cumhurbaşkanlığı’nın “İstanbul Yeditepe Konserleri” devam ediyor. O konserlerde siz neden yoksunuz?

Benim olmam mümkün değil.

Neden?

O kadarını kurcalama. Fakat keyifle izledim zira Ajda Pekkan’ı her kuralda, her mekanda izlerim.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı