Haber

Corona virüsü yüzünden misafir ağırlama azaldı, komşuluk arttı

Toplu hayat meydanlarına idare, finans ve dijital güvenlik sistemleri üzere birçok entegre teknoloji platformu sunan Apsiyon, 760 binden ziyade konutun 2020 yılının birinci dört ayına ilişkin olguları tahlil ederek hazırladığı Koronovirüs Periyodunda Toplu Ömür Yerlerindeki Davranış Değişimleri Araştırması‘nın sonuçlarını açıkladı.

Araştırma, Apsiyon’un hizmet verdiği bina, site ve rezidanslardaki 760 binden çokça konuttaki dataların (“Bu dairenin sahibi kim? Dairede kimler yaşıyor?”, “Kimler, hangi araçlara sahip?”, “Hangi dairelerde evcil hayvan var?” vs..) incelenmesiyle yapıldı.

Datalara nazaran; 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında konut sakinlerinin misafir ağırlama nispetleri, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 36.9, taşınma nispetleri da yeniden birebir periyoda nazaran yüzde 16.2 azaldı. Corona virüs hasebiyle haneden çıkamayan komşuların birbirleriyle yardımlaşabileceği “Komşum Var” özelliğinden ise en çok ekmek, maske ve internet paylaşımı talep edildi.

MİSAFİR AĞIRLAMAYA ARA VERDİK

Ocak ayından bu yana Türkiye’de misafir ağırlama orantılarının corona virüsü önlemleri ve izolasyon süreci hasebiyle düşüş gösterdiğini belirten Apsiyon CEO’su Kudret Türk, şunları söyledi: Geçen yılın birebir periyoduyla kıyaslama yaptığımızda Ocak ayından bu yana azalan bir hareket kelam konusu. Corona virüsü sürecine bağlı olan düşüş trendi ocak ayında yüzde 21.2, şubat ayında yüzde 10.3 ve mart ayında yüzde 41.2 iken, bu nispet nisan ayında yüzde 64.9’u buluyor.

Apsiyon CEO’su Kudret Türk (FOTO: SÖZCÜ)

TAŞINMA NISPETI YÜZDE 16.2 AZALDI

2020 yılının birinci ayında yüzde 26,8 artış gösteren taşınma nispetlerinin şubat, mart ve nisan aylarında azaldığını aktaran Türk; “Taşınma nispetleri mart ayında yüzde 21 azalırken düşüş trendinin tepe yaptığı nisan ayında bu nispet yüzde 57.9. Olguları evvelki yılın birebir periyoduna nazaran değerlendirdiğimizde ise yüzde 16.2 orantısında bir azalış olduğunu söylemek mümkün” dedi.

Benzer Yazımız  Kamu kurumlarında olağanlaşma önlemleri açıklandı

KOMŞULARDAN EKMEK, MERCİMEK, ÇAY, KAHVE İSTENDİ

Corona virüsü nedeniyle konuttan çıkamayan komşuların birbirleriyle yardımlaşabileceği ‘Komşum Var’ özelliğini nisan ayının birinci haftası hayata geçirdiklerini aktaran Türk, şunları söyledi: 11-12 Nisan tarihinde ilan edilen ani sokağa çıkma yasağında Komşum Var’a gelen talep sayısı 10 kat arttı. Bu süreçte komşular birbirlerinden en çok ekmek, al mercimek, çay, kahve üzere azık eserleri konusunda yardım isterken, besin dışında ise maske, internet paylaşımı, kedi/köpek maması, şarj aleti talebinde bulundu.

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı