Haber

Corona virüsü Muğla’nın turistik sahillerini boş bıraktı

Yıllık 3 milyon yabancı, 5 milyon da yerli turiste hane sahipliği yapan Muğla’nın turistik sahil bölümleri yerkürede yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle seyahat yasaklamasına gidilince boş kaldı.

Geçen yılın birinci 4 ayında Muğla’ya 171 bin 250 yabancı turist giriş yaparken yalnızca Ramazan Bayramı boyunca 10 bin kişinin ziyaret ettiği Marmaris’in Kız Kumu Plajı ıssız kaldı.

Tıpkı ıssızlığı, Avrupa’dan birçok armağan alan caretta carettaların üreme sahası olan Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde 6 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı ve yaz kış ziyaretçi akınına uğrayan Ula kazasının Akyaka plajı da yaşıyor. Akyaka’daki Bayan Azmağı nehiri ise ördek ve kazlara kaldı.

Foto: Sözcü

DENİZİN ORTASINDA YÜRÜME HİSSİ

Marmaris’e 30 kilometre uzaklıktaki yeşil ile mavinin kucaklaştığı Orhaniye Mahallesi’ndeki efsanevi Kızkumu Plajı tatilci ve turistlerin ilgi duyduğu yerlerin başında geliyordu.

Al çakıl taşı ve kumlardan oluşan 550 metre uzunluk, 3 metre genişlikteki denizin ortasına akıllıca uzanan yol, ziyaretçilere suyun üzerinde yürüyormuş hissi veriyor.

Yazın bunaltan sıcakları nedeniyle daha çok Nisan ve Mayıs aylarını tercih eden büyük kısmı orta yaş ve üzeri yerli ve yabancı turistler o anları görüntüleyerek ölümsüzleştiriyordu. Virüs salgını nedeniyle bu yıl Kızkumu Plajı da boş kaldı.

Foto: Sözcü

ISSIZLIK CARETTA CARETTALARA YARADI

Avrupa’dan birçok armağan alan caretta carettaların üreme sahası olan Ortaca’nın Dalyan mahallesinde 6 kilometre uzunluğundaki “Yeryüzünün Cenneti” olarak nitelendirilen İztuzu Plajı’nda da corona virüsü sessizliği yaşanıyor.

Önlemler kapsamında spor yapmanın ve denize girmenin yasaklandığı sahil, boş imgesiyle dikkat çekti. Geçmiş yıllardan beri devam eden insan faaliyetleri caretta carettaların üreme talihini mütemadi azaltmayı başardı.

Bilim adamları kumsallarda mahsusen Nisan ve Mayıs aylarında insan yoğunluğunun olmaması nedeniyle caretta carettaların ömür talihlerinin daha da artıracağı açıklanmıştı.

Benzer Yazımız  Mahallenin ‘Efe’si fare zehriyle öldürüldü

Corona virüsünün olumsuz tesirlerinin yanında, caretta carettaların üremelerine destek sağlaması bir teselli oldu.

Foto: Sözcü

AKYAKA 12 AY DOLU

Mavi Bayrak muhit armağanlı, Ula kazasındaki Akyaka Plajı ise , 250 metre uzunluk ve 15 metre genişliğe sahip, kıyıdan 200 metre ilerlediğinizde gelgelelim göğüs hizanıza gelen deniziyle meşhur bir halk plajı.

Yüzme bilmeyenler ve bedensel engelliler için ülkü olan plaj, 2016’da “Engelsiz Plaj” oldu. Akyaka Plajı da boş imajıyla dikkat çeken plajlar arasında.

Yanı başında içinde su samurunun da bulunduğu 15 çeşidi göğüslü olmak üzere 170 çeşit hayvan cinsine hane sahipliği yapan 2 bin 700 metre uzunluğundaki Bayan Azmağı ise kaz ve ördeklere kalmış durumda. Kıyıdaki restoranlar kışın kumsalı dinlence meydanına çevirerek konuklarını ağırlıyor.

Foto: Sözcü

 KİTESURF BİTTİ

Akyaka Plajının derhal karşı kıyısında Akçapınar Mahallesi sahilinde yerkürenin tanınmış sporcularının da her sene katıldığı kitesurf (uçurtma sörfü) meydanı da boş kaldı.

2018 Yerküre Kiteboarding Şampiyonası’nın da yapıldığı ortam ile ilgili yerin güvenlik yöneticisi Levent Odabaşı Sözcü’ye yaptığı açıklamada, şu sözleri kullandı:

* Şu anda cıvıl cıvıl olması gereken yan bomboş. Burada 6 tane kite mektebi var. Yüzlerce kişi buradan ekmek yiyor. Eğitmen, başkan, öğrenci, iştirakçi, kursiyer derken burada yekunda bin, bin 500 insana kadar insan var.

* Spor yapılması gereken bölgede spor yapılmıyor. Durum nitekim vahim. Tam dönemimiz. Temasla alakamız yok neden spor yapamıyoruz diye soranlar çok ziyade. Biz Mart başında burayı açıyorduk.

Foto: Sözcü

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı