BalıklarLabirentliler
Trend

Cennet Balıklarında Yaygın Olarak Görülen Hastalıklar

Cennet balıkları, tür özelliğinden ötürü son derece dayanıklı olup başka balıkları kolayca hasta eden şeylerden hiç etkilenmeyebilirler. Bununla birlikte cennet balıklarında da yaygın olarak görülen bazı hastalıklar vardır. Balığınızda bu durumların ortaya çıkması durumunda harekete geçebilmek adına öncelikle bu belirtileri anlamanız gerekir.

Yüzgeçlerin Erimesi
Cennet balıklarında yüzgeç çürümesi vakaları bildirmiştir. Hastalığa, düşük sıcaklık ve düşük su kalitesi altında geliştiği bilinen iki bakteriyel mikrop olan Pseudomonas ve Aeromonas neden olur. Bu hastalığın erken belirtileri arasında balıkların yüzgeçlerinde yamalar görülmesi ve çekici renklerin kademeli olarak kaybedilmesi yer alır. Zamanla, bu hastalık tedavi edilmezse, yüzgeçler yıpranmaya başlar ve mikroplar balığın diğer bölgelerine yayılabilir. Erken teşhis ve tedavi, bu hastalık için anahtardır. Tetrasiklinsiprofloksasin veya amoksisilin gibi antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz. Ayrıca enfekte olmuş balıklar karantinaya alınabilir.

Cennet Balıklarında Camallanus Solucanları
Camallanus solucanları, çeşitli tatlı su balıkları ile parazit bir ilişki oluşturduğu bilinen bir grup nematoddur. Cennet balıkları da bu solucanlardan etkilenmektedir. Bu solucanlar konaklarının kanıyla beslenir; balıkların uyuşuk hale gelmesine neden olur. Enfekte balıkların anüslerinden çıkıntı yapan şişmiş göbekleri olduğu görülür. Bu solucanlar çok hızlı bir şekilde yayılabilir ve birkaç gün içinde tüm balıkları istila edebilir. Bu nedenle, gerekli tedavi rutini ile büyümelerini ve / veya çoğalmalarını kontrol altına almanız gerekir.

Fenbendazol jel ile tedavi sağlayabilirsiniz. Uygun ölçülerde su ile karıştırılan Fenbendazol çözeltisi balıkların yemi ile karıştırılarak verilebilir. Balıkların durumunda iyileşmeye bağlı olarak tedavi sürdürülmelidir. Ayrıca cansız solucanların varlığı tedavinin işe yaradığının bir kanıtıdır. Tedavi sırasında başta yosun ve bezelye olmak üzere yeterli miktarda yem sağlamanın gerekli olduğunu unutmayın. Bu, Cennet balıklarının kendi sistemindeki solucanları atmasına yardımcı olacaktır.

Benzer Yazımız  Afrika Çiklitleri (Cichlid) - Malavi Gölü ve Victoria Gölü

Lenfosit Hastalığı
Lenfosit rahatsızlıkları, cennet balıklarında yaygın olan başka bir hastalıktır. Bu hastalığın etken maddeleri, Iridoviridae familyasına ait virüslerdir. Durum, balığın yüzgeçleri ve derisinde nodüllerin ortaya çıkması ile kendini gösterir. Hastalık, bağışıklık sistemi ve balıkların diğer iç organları (örn., karaciğer, böbrek, vb.) üzerinde zararlı etkilere yol açabilir. Ek olarak, bu durumun başlaması nefes alma komplikasyonlarına, balıkların yüzme kapasitesinin bozulmasına ve iştah kaybına da neden olabilir.

Lenfosit hastalığının kesin bir tedavisi olmadığı için balıklar için ölümcül bir hastalık olarak kabul edilebilir. Bunun yanında, balığınızın bu ölümcül hastalığın kurbanı olmamasını sağlamak için önleyici tedbirler almak son derece yararlıdır. Bu nedenle, balıkların sağlık durumunu tehlikeye atabilecek bulaşıcı hastalıklar, yaralanmalar ve benzeri gibi herhangi bir şeye dikkat etmeniz önerilir. Bu koşullar, keşfedildikleri anda tedavi edilmeli ve Cennet balığının çok fazla strese maruz kalmaması sağlanmalıdır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı