Haber

Cahit Zarifoğlu 33. vefat yıldönümünde anılıyor! İşte Cahit Zarifoğlu’nun hayatı…

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden biri olan Cahit Zarifoğlu, 33. mevt yıldönümünde de yapıtlarıyla birlikte anılıyor. İşte genç yaşta hayatını kaybeden Cahit Zarifoğlu’nun hayatı ve kimdir sorusunun yanıtı…

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında Ankara´da Maraşlı bir ailenin evladı olarak yerküreye geldi. Pederinin memuriyeti binaenaleyh birinci ve orta tahsilini Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş´ta tamamladı.

İçe kapanıklığına, dalgınlığına, zeki olmasına rağmen alabildiğine inatçıydı. Lise yıllarında arkadaşlarına cebir, geometri dersleri verdi. Ancak bir yıl edebiyat ve cebir derslerinden, iki yıl da yalnız cebir dersinden sınıfta kaldı. İnat etti ve kitapların kapağını açmadı. Edebiyat testine girer, hiç bir soruya yanıt vermedi. Cebir imtihanlarında da birebir tavrı sürdürdü. İşte bu süreçte bir yandan şiir yazarken bir yandan da mahalli gazetelerde çalışmaya başladı.

Tekrar lise yıllarında güreş sporuna ilgi duydu ve Maraş Güreş Kulübüne kaydoldu. Çok âlâ güreş tutan Zarifoğlu, lise son sınıfta pilotluğa merak saldı; Pilot olma sevdasına kapılan Zarifoğlu. Ahir bir yolunu bulup Türk Kuşu Kampı´na katıldı. Üç ay kurs gördü ve C brövesini aldı. Planörle uçtu ve motorsuz uçak kullanmaya başladı.

Başkaca lise yıllarında mektep mecmuası olan “Hamle”de şiirleri yayınlandı sonra da İstanbul´daki edebiyat mecmualarında yayınlanmaya başladı. 1959 yılında Maraş´ta bir yıl vekil hocalık yapan Zarifoğlu, akabinde Maraş Lisesi´ni arkadaşlarından üç yıl gecikmeyle bitirdi ve 1961 yılında İstanbul´a geldi.

İstanbul Üniversitesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmına kaydoldu. Bir yandan üniversite tahsilinin yanı sıra şiir yazmayı da sürdürdü, bir yandan da hayatını sürdürmek için çalışmaya başladı. Yol Dergisi´nde musahhihlik yaptı (1964). Bâb-ı Âli´de Sabah Gazetesi´nde teknik sekreter olarak çalıştı. (1967).

Zarifoğlu´ nun, kendine ilişkin tutkuyla bağlandığı çok şey vardır. Kişilere kayıtsızlığına, umursamazlığına karşı sevdiklerini de tutku noktasında sever, bağlanır. Şair, serüvenci, teşebbüsçü ve “gezginci” bir ruha sahiptir. Zira bu süreçte otostopla Avrupa´nın aşikâr başlı devletlerini bir uçtan vesair uca gezer, dolaşır; dostlar edinir (1967).

Benzer Yazımız  Cengiz Aytmatov kimdir? İşte Cengiz Aytmatov’un hayatı, eserleri…

Şiirlerini Papirüs, Yeni Mecmua, Türk Lisanı ve Soyut üzere edebiyat mecmualarında yayımlar. Nihayet kelam konusu edebiyat mecmualarında yayınlanmış olan şiirlerini kitaplaştırmak velev. Borç dert, aç kalma pahasına şiirlerini kitaplaştırır: “İşaret Çocukları”… (1967).

Şair´in, “İşaret Çocukları”yla başlayan şiir serüveni “Yedi Şık Adam”la sürmüş ve “Menziller” de odaklanmıştır.

1986´da ise, şairin son şiir kitabı olan “Korku ve Yakarış” yayınlanır. Sonunda hayatın bütün inceliklerini kuşanmış bir zarif yürek, bir şiirsel yürek olarak Menziller´ den sonra “Korku ve Yakarış” ın şiirini yazmıştır. Yaşamak´ la irtihal arasında kaygı ve ümidi bir yay üzere geren, gerdikçe daha bir zarifleşen, şiirleşen ve gizemli bir yerkürenin fotoğrafını çekmeye başlayan şair, ermiş katmanlarında yol alır. Şair, 1987 yılı başında hastalanır ve 7 Haziran 1987´de hayatını kaybeder.

Cahit Zarifoğlu Yapıtları

Şiir:

İşaret Evlatları
Yedi Şık Adam
Menziller
Dehşet ve Yakarış

Hikâye:

İns

Evlat Hikayeleri:

Serçekuş
Katıraslan
Ağaçkakanlar
Yürekdede ile Padişah
Küçük Şehzade
Motorlu Kuş
Kuşların Lisanı
Evlat Şiirleri:

Gülücük
Ağaçokul (Çocuklara Afganistan Şiirleri)

Roman:

Savaş Ritimleri,
Ana
Günlük:

Yaşamak

Deneme:

Bir Değirmendir Bu Yerküre
Varlıklı Hayaller Peşinde

Oyun:

Sütçü İmam

Kaynak: Sözcü

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı