AkvaryumlarBalıklar
Trend

Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır

Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır

Evinize bir akvaryum eklemek çevrenize renk katmanın mükemmel bir yoludur. Suda yaşayan evcil hayvanlarınızı gözlemlemek ve onlarla etkileşime geçmek, kan basıncınızı düşürmenize ve günlük yaşamın stresini azaltmanıza yardımcı olabilir. Evinize tatlı su akvaryum kurulumu yapmak istiyorsanız, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki adım adım kılavuz, size yardımcı olacaktır.

Akvaryum Kurulumu İçin Nelere İhtiyacınız Olacak?
Önerilen ekipmanlar:

  • Seçtiğiniz boyutta bir akvaryum
  • Stant
  • Doğal çakıl
  • 200W hassas ısıtıcı
  • Dikey termometre
  • Filtre
  • Klor nötrleştirici

Adım 1: Akvaryum ve Standın Kurulumu
Akvaryumu doğrudan güneş ışığından uzak bir yere koyun, filtre için en az 10 cm boşluk bırakın. Filtreyi yerleştirmek için duvar ve akvaryum arasında 10 cm ayırın ve standın düz olduğundan emin olun. Daha sonra taşımak isterseniz sistemi tamamen sökmeniz gerekeceğinden, burasının akvaryum kurulumu için iyi bir yer olduğundan emin olun.

Adım 2: Çakıl ve Su Ekleyin
Çakılların yer değiştirmesini önlemek için su eklerken bir plaka kullanın. Çakılları öncelikle temiz suda durulayın ve öyle akvaryuma ekleyin. Temiz plakayı çakılların üzerine yerleştirin ve akvaryumu su ile doldurmaya başlayın. Aksi taktirde suyu ekledikçe çakıllar dipten yüzeye doğru kalkarak suyu bulanıklaştıracaktır. Musluk suyunuzda klor varsa, klor nötrleştirici eklemeyi unutmayın.

Adım 3: Filtre ve Isıtıcıyı Takın
Ekipmanı kurun, ancak henüz hiçbir şeyi fişe takmayın. Güç filtresini akvaryumun arkasına monte edin ve dik duracak şekilde asın. Termometreyi izlemenizin kolay olacağı bir yere takın. Isıtıcıyı, filtrenin girişine yakın, su seviyesi altında monte edin.

Adım 4: Akvaryumu Süsleyin
Akvaryum kurulumu sonrasında dekorasyon malzemeleri ekleyin, ancak balıklar için bol miktarda yüzebilecekleri boş alan bırakın. Tüm bitkileri temiz su ile durulayın. Tüm arka plan bitkilerini yerleştirin. Ağaç parçaları ve ön planda belli olacak bitkileri ekleyin. Bunları birkaç özel ve renkli taşla birlikte ekleyebilirsiniz. Akvaryumun suyunu tamamen doldurun. Filtreyi ve ısıtıcıyı takın. Balık eklemeden önce su sıcaklığının dengelenmesi için 24 saat bekleyin.

Benzer Yazımız  Mono Balıkları Özellikleri ve Bakım Önerileri

Adım 5: Balıkları Ekleyin
Azot döngüsünü oluşturmak için başlangıçta yaklaşık 10 balık ekleyin. Balıkları düzgün bir şekilde akvaryum ortamına alıştırdıktan sonra, onları akvaryuma bırakın. Işık ve gölgelik ekleyin. Dört hafta bekleyin ve amonyak ve nitrit testi yapın. Seviyeler normalse, daha fazla balık eklemeye başlayabilirsiniz. Ya da hızlı bir şekilde biyolojik filtrasyon oluşturmak için canlı nitrifikasyon bakterilerini kullanabilirsiniz.

Evinizde akvaryum kurulumu yapmak için öncelikle topluluk içinde yaşayabilen, sakin balık türlerini tercih edin. Balık sayısını en başta çok fazla tutmamaya özen gösterin. Bu konuda kendinizi geliştirdikçe akvaryumun boyutunu büyütebilir, canlıları çoğaltabilirsiniz.

[Toplam:    Ortalama: /5]
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı