Haber

Aksaraylı hayvan üreticilerinin meralarda tuzlu su telaşı

Aksaray’da doğalgaz depolama tesisi çalışmaları kapsamında tuzlu suyun mera ortamlarına dökülmesinin gündeme gelmesi ile hayvan üreticileri, tuzlu suyun mera yerlerini kurutacağını ve hayvancılığı yok edeceğini belirterek yetkililerden yardım istedi.

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da hayvan üreticileri mera meydanlarının tuzlu su dökülmesi sonucu yok olmasından telaşlı. Sultanhanı kazası doğalgaz depolama tesisi çalışmaları kapsamında tuzlu suyun boşaltılması için seçilen Eskil kazasında bulunan hayvan üreticileri, tuzlu suyun mera meydanlarını kurutacağını savundu. Eskil yerinde belirlenen yeşillik sahaya tuzlu su boşaltılması için kanal çalışmaları süratle sürerken, telaşlı bir halde bekleyen hayvan üreticileri tuzlu suyun 2,5 kilometre daha uzatılması halinde hem meraların hem de tabiatın kurtulacağını söylediler. Tuzlu suyun bu ortama dökülmesi halinde hayvancılığın sekteye uğrayacağını ve geçim kaynaklarının biteceğini söyleyen üreticiler, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi girişimini de beğenerek desteklediklerini belirterek, yalnızca tuzlu suyun 2,5 kilometre uzaklıktaki Tuz Gölü havzasına dökülmesini istediklerini lisana getirdiler.

“2,5 kilometre uzağa dökülse her şey kurtulacak”

“Geçim kaynağımızı ve bizi bitirecek”

Üretici Hacı Vurgun (49) ise, “Bu tabiata tuzlu su akacağı için bizim geçim kaynağımız olan hayvanlarımız, biz bitiyoruz. Hayvanlarımız katiyetle bu tuzlu su olduğu sürece zarar görecek. Bizim geçim kaynağımız bitiyor” sözlerini kullandı.

Üreticilerden Gökhan Gökoğlu (30) da, “Bu alan bizim koyunlarımızın otlak yeri. Bu tuzlu su aktığı vakit bizim buradaki otlak meydanımız bitecek. Bu tuzlu suyun buraya akmasının hiçbir yararı olmayacak. İleride 2-3 kilometre yana akarsa hem tuza yararı olacak hem bize yararı oyacak” halinde konuştu.

Üretici Oğuz Gökoğlu (41), “Bu tuzlu su burayı öldürecek ve yok edecek. Bizim köyümüzün yüzde 90’ı hayvancılıkla geçim sağlıyor. Buralara tuzlu su döküldüğü devir bizim hayvancılık hayatımız ve geçim kaynağımız büsbütün kahra girer” diye konuştu. – AKSARAY

Benzer Yazımız  Corona virüsü Muğla’nın turistik sahillerini boş bıraktı

Kaynak: İHA

[Toplam:    Ortalama: /5]
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

Dünyada birlikte yaşadığımız dostlarımızın ihtiyaçlarını elimizden geldiğinde karşılamak, seslerini duymak, yanlarında olmak ve duygularını paylaşmak kısacası birbirimize yoldaş olmak istiyoruz. İşte bu nedenle 2017 yılında yüreğimizdeki tüm sevgiyle bu yola koyulduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı